TCMB: İhracatçıları dinleyip kararlarımızı ona göre alacağız

Güncelleme Tarihi:

TCMB: İhracatçıları dinleyip kararlarımızı ona göre alacağız
Oluşturulma Tarihi: Ocak 21, 2023 07:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu’nu ağırladı.

Haberin Devamı

Bir yılda ikinci kez bir araya gelen başkanlar, yaptıkları ortak açıklamada ihracatçıların yaşadıkları sıkıntıların ele alındığını belirtti. Toplantı sonrasında konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bilgi kirliliğine vurgu yaptı. Gültepe, “İhracatçıların belirli bir vadede döviz gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye satma zorunluğunu içeren düzenlemeye ilişkin yanlış bir algı var. Yüzde 40’ı bozmak istediğimiz zaman biz TCMB’ye gidiyoruz, TCMB muhakkak ‘bize gel’ demiyor. Orada herhangi bir zorunluluk yok. Özellikle bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için bu toplantıyı gerçekleştirdik” dedi.

‘TCMB’NİN KUR POLİTİKASI YOK’

Gültepe, TCMB ile yapılan toplantıda ihracatçıların sorunlarını dile getirdiklerini, tek kaynaktan bilgi aldıklarını da ifade etti. Gültepe, “Her soruya cevap verildi. Halen istikrarlı kurdan yanayız, enflasyonda ve üretimde de istikrardan yanayız” diye konuştu.

Haberin Devamı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise banka olarak ihracatçıları dinlediklerini ve bu buluşmaların çıktılarına göre kararlar aldıklarını ifade etti. Kavcıoğlu, “Şubat ayında başka odalarla da bir araya geleceğiz. 2023’te dünyada resesyonla ilgili kaygılar devam etse de olumlu gelişmeler var. Büyüme rakamları revize ediliyor. Bu, üretimimiz, ihracatımız için önemli bir avantaj. Şu an büyük bir kaygı taşımıyoruz. İhracatçılarımız yeni pazarlara da açılıyor. 300 milyar dolarlık hedef konuldu. Dünya genelinde enerji ve savaşın olumsuz etkileri sürse de üretim tarafı başarılı şekilde gidiyor” dedi.

Döviz kurunun çok istikrarlı şekilde devam ettiğini ve bir sıkıntı olmadığını dile getiren Kavcıoğlu, şöyle devam etti: “Rezervlerimizin kaynakları sadece ihracatçıdan aldığımız yüzde 40 değil; döviz girişinin uygulanışıyla da çok alakalı. Üretimimiz arttıkça döviz girişi de rezervlerimiz de artmaya devam edecek. TCMB’nin herhangi bir kur politikası yok. Reeskont kullanımında kurallarımız aynı, memnuniyet var, şikâyet yok. Reeskont kredisini daha avantajlı kullanma konusunda teşviklerimiz var, isteyen kullanır isteyen kullanmaz.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!