Taşınabilir tekno oyuncaklar

Güncelleme Tarihi:

Taşınabilir tekno oyuncaklar
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 20, 2023 07:00

Oyun oynamak için bir televizyon ya da monitör başında oturmak zorunda değiliz. Yıllardır hayatımızda taşınabilir oyun konsolları yer alıyor. Bunun yanında akıllı telefonlarla tabletler ve oyuncu dizüstüleri de oyunları istediğimiz her yere rahatlıkla götürmemizi sağlıyor. Bu aletlerin büyük bölümü için hazırlanan oyunlar genelde bilgisayar ve oyun konsolları için tasarlananların gerisinde kalıyor. Son dönemde adı duyulmamış pek çok firma pazara yeni taşınabilir oyuncaklar sürdü.

Haberin Devamı

Onların yanında Asus gibi devler de iddialı cihazlarla yarışta var. İşte pazarın ezber bozan oyuncakları...

BÜYÜK YAPIMLAR DA OYNANABİLİYOR

Yeni nesil grafik birimleri ve işlemciler sayesinde artık taşınabilir oyun konsollarında da üst seviye grafiklere sahip büyük yapımlar oynanabiliyor. Bunun son yıllarda en çok ses getireni Valve firması tarafından hazırlanan “Steam Deck” oldu. Türkiye’de maalesef resmi olarak satışa sunulmayan üründe AMD imzalı güçlü bir işlemci ve grafik birimi yer alıyor. Boyundan büyük performans veren donanımları sayesinde PC ve konsollar için tasarlanan büyük oyunları iki saatin üzerinde bir pil ömrüyle yerleşik olarak oynatabilen ürün, aslında alandaki tek örnek değildi.

Son yıllarda adı duyulmamış birçok firma pazara çok sayıda taşınabilir oyun cihazı çıkardı, son dönemde sürece yeni yeni ilgi duyan Asus gibi devler de ortaya çıktı. Evet, artık donanım dünyasının en önemli isimlerinden olan Asus’un da bir taşınabilir oyun cihazı pazarda yer alıyor. ROG Ally adına sahip olan ve Steam Deck’ten farklı olarak 26 Mayıs tarihinde Türkiye’de de resmi olarak satışa sunulacak olan ürün, AMD tarafından taşınabilir cihazlara özel olarak tasarlanan özel bir işlemci serisi üzerine kuruluyor. İsteğe bağlı olarak iki farklı işlemci seçeneği (Z1 ya da daha güçlü Z1 Extreme) ile alınabilen ürün, Windows 11 işletim sistemi kullandığı için çıkan hemen her oyunu çalıştırabiliyor, emülatörler ile konsol oyunlarını da resmi olmadan karşınıza getirebiliyor.

Haberin Devamı

Taşınabilir tekno oyuncaklar

NINTENDO TUTKUNLARINA

Taşınabilir oyun konsolu ya da cihazı denildiği zaman en popüler markalardan biri de genelde kendine özel yapımları bulunan ve Türkiye’de elde edilebilen Nintendo Switch. Bu modeller -Nintendo Switch, Asus ROG Ally ve Steam Deck- oyunları kendi donanımlarıyla yerleşik olarak çalıştırması için tasarlanan cihazlar.

Günümüzde bir de sadece bulut temelli tasarlanan taşınabilir oyun konsolları da var. Burada atılan ilk adımlardan biri Logitech G Cloud Gaming Handheld olmuştu. Henüz Türkiye’de satılmayan cihaz, Çinli oyun devi Tencent Games ortaklığıyla hayat buldu. Cihazda temel Android deneyimini sorunsuz sürdürmesi için Snapdragon 720 işlemci kullanılıyor. Bu cihazın odak noktası, oyunların Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now gibi bulut oyun servisleri üzerinden, yani internet üzerinden aktarılarak oynanması. Logitech G Cloud Gaming Handheld güçlü bir internet bağlantısıyla desteklendiği zaman PC ve konsollar için yapılan büyük oyunları istediğiniz her yere götürmenize imkân tanıyor. Oyunlar bulutta olduğundan 12 saat gibi bir pil ömrü bulunan cihaz, alandaki tek çözüm de olmadı. Geçtiğimiz aylarda yine Türkiye’de satışı henüz olmayan Razer Edge isimli portatif oyun cihazı tanıtıldı. Bu 5G’li bir versiyonu da olan cihaz, bulut oyunculuk servislerine destek veriyor ve aynı zamanda Android için hazırlanan oyunları yerleşik olarak oynatabiliyor. 144 hz yenileme hızı sunan ekrana sahip modele gücünü Snapdragon G3X Gen 1 işlemci veriyor.

Haberin Devamı

TELEFONDA DENEYİMİ ARTIRMAK DA MÜMKÜN

Eğer portatif oyun cihazı satın almak istemiyorsanız, alternatif olarak hali hazırda sahibi olduğunuz akıllı telefonlar ve tabletleri de kullanabilirsiniz. Bu ürünleri harici olarak satılan kontrolcü aparatları yardımıyla birer portatif oyun konsolu haline getirebilirsiniz. Bu cihazlarda Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now gibi servisler üzerinden PC ile konsollar için yapılan büyük oyunları oynayabilir, güçlü internet bağlantısına erişiminizin olmadığı durumlarda da Apple Store ve Play Store’daki birbirinden güzel oyunlar ile istediğiniz her yerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Taşınabilir oyun konusunda özellikle Apple’ın iPad’leri çok güçlü seçenekler. Özellikle M1 ve M2 işlemcili iPad Pro’larda çok yüksek grafiklere sahip mobil oyunlar, yerleşik olarak yani internet bağlantısı olmadan tam 120 fps seviyesinde oynanabiliyor. Pil ömürleri de yüksek olan iPad Pro’lar, son yıllarda göz alıcı ekranlarıyla oyuncuları fazlasıyla memnun ediyor. Yeni teknoloji grafik birimleri ve işlemciler, oyun odaklı yeni dizüstü modellerini daha ince ve hafif hale getirdi. Daha önce hiç olmadığı kadar yüksek performans çıkarabiliyorlar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!