Turizm Dünyası “Sürdürülebilir Turizm” için Antalya’da buluştu

Güncelleme Tarihi:

Turizm Dünyası “Sürdürülebilir Turizm” için Antalya’da buluştu
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 10, 2023 14:32

Sürdürülebilir seyahat ve turizm için global standartları belirleyen ve bu standartların uygulanırlığını yöneten Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (GSTC) her yıl farklı ülkede düzenlediği Sürdürülebilir Turizm Konferansı, 9-12 Mayıs 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenen ve GSTC’nin “imza etkinliği” niteliğindeki konferans, sürdürülebilir seyahat ve turizmin geliştirilmesi ve tanıtımına dahil olan tüm turizm paydaşlarını Akdeniz’in turizm cenneti olan Antalya’da buluşturdu.

Turizm Dünyası “Sürdürülebilir Turizm” için Antalya’da buluştu

Konferansın açılışında konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, GSTC’nin imza etkinliği niteliğinde olan ve sürdürülebilir turizm alanında dünyanın en yetkin uzmanları ile kanaat önderlerinden oluşan konuşmacıları ve katılımcıları bir araya getiren bu önemli konferansın ilk kez Türkiye’de düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konferans ile sürdürülebilir turizmle ilgili dünya çapında çok önemli kazanımlar elde edileceğini ve böylece GSTC 2023 Küresel Sürdürülebilir Turizm Konferansı’nın tüm katılımcılar için değerli bir bilgi ve fikir alışverişi platformu olduğunu söyleyen Ersoy, konuşmasında Türkiye’nin COVID-19 salgını sırasında hayata geçirdiği Güvenli Turizm Sertifika Programı’na ve daha sonrasında GSTC ile imzalanan iş birliği anlaşmasına da yer verdi.

Haberin Devamı

Türkiye’nin bu çalışmalarla global çapta örnek teşkil ettiğini belirten Ersoy, ülkenin sürdürülebilir seyahat ve turizm konusunda yaptıklarının bununla sınırlı kalmadığını da sözlerine ekledi. Ersoy, Türkiye’nin mavi bayraklı plaj sayısının 531’e yükseldiğini, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı 19 miras alanı bulunduğunu, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne en çok unsur kaydettiren ilk 3 ülke arasında yer aldığını ve Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Sertifikası kriterlerini karşılayan 42 konaklama tesisine sahip olduğunu söyledi. Bakan Ersoy, sürdürülebilirlik konusunda atılan adımlara Türk mutfağını da ekleme gayretinde olduklarını belirtti ve ayrıca Rami Kütüphanesi, İzmir Kültür Sanat Fabrikası ile Adana Müzesi’nin Biosphere sertifikasına sahip olduklarını da sözlerine ekledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye'nin Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında 2030 yılına kadar ülkedeki tüm turizm tesislerinin Sürdürülebilir Turizm sertifikasına sahip olacağını iletti. Bakan Ersoy, 8 Mayıs itibarıyla ise 1.382 işletmenin 1. Aşama Belgesi aldığını, 3. Aşama Belgesi alan işletme sayısının 202, toplam sayının 1.584 olduğunu ve program kapsamında %100 uygunluk belgesi almaya hak kazanan tüm tesislerin, Bakanlık ve TGA internet siteleri ile Türkiye'nin resmi turizm platformu GoTürkiye'de duyurulduğunu belirtti. 

Haberin Devamı

Konferansın açılışında konuşan GSTC Başkanı Luigi Cabrini ise, sektörün küresel zorluklarla mücadele etmesinden duyduğu rahatsızlığı paylaşarak, şunları söyledi: “Turizm büyümesini tehdit eden zorluklar değişmedi. İklim değişikliğinin etkileri giderek daha görünür hale geliyor, plastik okyanus ve nehirleri kirletiyor, su kıtlığı artarken, biyoçeşitlilik azalmaya devam ediyor. Turizm, sömürüyü önleme, insana yakışır işi teşvik etme ve erişilebilirliği artırma konusunda gelişmelidir. Toplumlara yarardan çok zarar getirdiği algılanan bir turizme geri dönemeyiz ve dönmek de istemiyoruz.” 

Cabrini, Türk yetkililere de şükranlarını dile getirdi ve “Türkiye'nin turizm yetkililerine yalnızca bizi davet ettikleri için değil, aynı zamanda ulusal sürdürülebilir turizm planı geliştirmek için gösterdikleri iddialı ve ileri görüşlü taahhüt için şükranlarımızı sunuyorum" dedi. 

Haberin Devamı

GSTC CEO'su Randy Durban ise GSTC’nin 2023 Küresel Konferansı için Türkiye'de ağırlanmaktan onur ve mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, ulusal sürdürülebilir turizm programı ile cesurca hareket etti. Türkiye'de ve dünyada turizmi daha sürdürülebilir hale getirmenin zorluklarına yönelik çözümlerin paylaşılmasını teşvik etmek için küresel topluluğumuzu Antalya'ya getirmekten mutluluk duyuyoruz.” 

GSTC Sürdürülebilir Turizm Konferansı’nın, kamu sektörü, oteller, tur operatörleri, şirketler, akademisyenler, kalkınma ajansları, online seyahat acenteleri ve sivil toplum kuruluşlarının dahil olduğu 45 ülkeden 300’de fazla kişinin katılımıyla düzenlenen ve 4 gün süren konferans programında, birçok eğitim, interaktif çalıştay, toplantı ve sosyal etkinlik yer aldı. Katılımcılar, konferans programı ile sürdürülebilir turizmin geliştirmesi ve tanıtımında uzmanların pratik deneyimlerinden faydalanma imkânı bulurken aynı zamanda Türkiye’nin seyahat cenneti Antalya’yı da keşfetme şansı elde etti.

Turizm Dünyası “Sürdürülebilir Turizm” için Antalya’da buluştu

GSTC sürdürülebilir turizmde küresel standartları belirliyor 

Haberin Devamı

Dünyanın en üst çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi, GSTC Kriterleri olarak da bilinen seyahat ve turizm alanında sürdürülebilirlik sağlamak için oluşturulan küresel standartları düzenliyor ve güncelleyerek yönetiyor. Kâr amacı gütmeyen bağımsız kuruluş, bu kriterler ile sürdürülebilir turizme dair ortak bir anlayış oluşturmayı amaçlıyor. 

GSTC ayrıca küresel liderlerle sürdürülebilir turizmde günün en kritik konularının ele alındığı konferanslar da düzenliyor. Platformun her sene dünyanın başka bir şehrinde gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Turizm Konferansı ise turizm paydaşlarını bir araya getirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasını sağlamayı ve bu şekilde sürdürülebilir turizm için belirlenen standartların uygulanabilirliğinin arttırılmasını hedefliyor. 

Haberin Devamı

Türkiye, sürdürülebilir turizm alanında dünyaya örnek oluyor 

Türkiye, 2022 yılı başında GSTC ile imzaladığı iş birliği anlaşmasıyla ülkenin sürdürülebilir turizmde izleyeceği yol haritasını belirledi ve küresel sürdürülebilirlik uygulamalarına hız verdi. Bu üç yıllık protokol ile sürdürülebilir turizm alanında hükümet nezdinde anlaşma yapan ilk ülke olan Türkiye’nin turizm endüstrisini yeniden yapılandırmak amacıyla Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı oluşturuldu. 

Konaklama tesisleri başta olmak üzere destinasyonlar ve tur operatörlerini de içine alan program ile Türkiye, turizm endüstrisinde sürdürülebilir bir dönüşüm amaçlanıyor. Kademeli olarak gerçekleştirilen programın ilk aşaması bu yıl, ikinci aşaması 2025’te üçüncü aşaması ise 2030 yılında tamamlanacak ve tüm uluslararası standartlar sağlanmış olacak. 

İlk etapta konaklama tesisleri için tasarlanan, toplamda küresel ölçekte kabul görmüş 42 kriterden oluşan Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında konaklama tesislerinin Sürdürülebilir Turizm Sertifikası alması gerekiyor. Bağımsız değerlendirmeye tabi olan konaklama tesislerine yıllık olarak belge ya da sertifika veriliyor.

BAKMADAN GEÇME!