Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı... Faiz 500 baz puan arttırıldı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 23, 2023 14:31

Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 40'a yükseltti. Faiz kararının metninde yer alan bilgilere göre "Kurul politika kararlarını, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir" denildi.

Haberin Devamı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo faizinde 500 baz puan artışa gitti.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 35,00'ten yüzde 40,00'a yükseltildi. TCMB'nin bir sonraki toplantısı 21 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35’ten yüzde 40 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir.

Haberin Devamı

Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin ve parasal sıkılaşmanın, aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Haberin Devamı

Kurul politika kararlarını, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir."

"FAİZLER PLATO ÇİZMEYE YAKINDIR"
Ekonomist Muhammet Bayram

CNN Türk'te faiz kararını değerlendiren Ekonomist Muhammet Bayram "25 yılın en yüksek faiz oranlarını yaşıyor Avrupa Merkez Bankası. Bizim merkez bankası da aynı adımları atıyor. Atılan adımların işe yaradığını söyleyebiliriz. Burada plato çizmeye yakındır faizler. Önümüzdeki dönemde faizi sabit tutacağını görebiliriz. Seçim öncesi de atılacak adımların tamamlanması beklenebilir. Daha az faiz artışı görebiliriz. Belli bir ölçüde piyasaya bakılacaktır. Baz etkisinden kaynaklı enflasyon düşüşe geçecek. Belli bir dönem plato çizip devam etmesi gerekecektir." dedi.

Haberin Devamı

"DEĞERLİ TL YABANCI YATIRIMCI GETİRECEKTİR"
Doç. Dr. Yüksel Okşak

Merkez'in faiz kararına yönelik olarak Okşak "Yabancının beklentilerini yönetmek için kararlı duruş önemli. Bir sonraki ay ya daha yüksek faiz artışı olursa der. Bunu işaret etmiştik. Piyasanın beklediği gibi biz de 2 buçuk artış beklerken Merkez Bankası hızlı davrandı. Biz kararlılığımızı ortaya koyacağız ifade etti. Biz kredi kartına çok dikkat çemiştik. Faiz artışı yüksek gelirse artış olacaktır diye. Piyasada bir durgunluk emaresi var, faiz artışı ile derinleşecektir dedik. Bunlar bana göre normal. İyi tarafı değerli TL var. Yabancı yatırımcıyı getirecektir. Yabancının gelişini bir miktar öne aldı. Yabancının beklentisini karşılaşacağımızı ifade ettik. Dolarda anlık tepkiler görüyoruz. Gün içinde akşam üzeri toparlanma görebiliriz. Altında gevşemeyi gördük. 2 bini test eden altın görüyoruz. Jeopolitik riskler bu hale getirdi altını. Her an tekrar alevlenme olabilir. Dolar euro anlık artışta. altın ise yükselişe devam edecek. Dünya ekonomisinden 50 yılda yaşanmayacak olanlar yaşanıyor" açıklamasında bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!