Son dakika... Dolar ve Euro'da son durum

Son dakika... Dolar ve Euroda son durum

Dolar fiyatları 5.14 TL'nin altına gerileyerek yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini görürken, şu dakikalarda 5.15 TL seviyesinde bulunuyor. Euro fiyatları ise 5.88 TL seviyelerinde...

Haberin Devamı

DOLAR kuru, dün Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Fed Başkanı Powell'in 'güvercin' açıklamaları sonrası gerilerken; yeni günde de kurda gerileme sürüyor.

Dolar kuru, 5.1343 TL seviyesine kadar gerileyerek 6 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi görürken; saat 16.38 itibarıyla 5.1593 TL'de hareket ediyor. 5.8439 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 5.8883 TL'de bulunuyor. Böylelikle Türk Lirası dolar ve Euro karşısında sırasıyla yüzde 1.21 ve yüzde 0.90 seviyesinde değer kazandı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.03 düşüşle 96.65 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1392 seviyelerinde...

10 yıllık gösterge tahvil piyasasında faiz yüzde 16.40 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvil piyasasında faiz yüzde 19.89 seviyelerinde...
Piyasalar bugün son Fed toplantısının tutanaklarını beklerken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde iyimser seyrin devam etmesi bekleniyor.

DOLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?
Global Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, "FED gelişmeleri piyasa üzerinde etkili oluyor. Dün akşam Fed Başkanı Powell’in ‘’faizler nötr seviyelere yakın’’ ifadesini kullanması FED’in önümüzdeki yıl faiz artırımlarına ara verebileceği beklentisi oluşmasına neden oldu. Powell, ekim ayı başlarında yaptığı açıklamada ise faizlerin nötr seviyeye ulaşması için daha çok yolu olduğunu ifade etmişti. Kısa bir dönem içerisinde Powell’in şahin tondan güvercin tona geçiş yaptığını görmekteyiz. Mevcut durumda makro verilerde henüz bir zayıflık gözükmüyor. Ancak uzun bir süredir ABD Başkanı Trump’ın FED aleyhine açıklamaları bulunuyordu. Powell, bu açıklamaların baskısı altında kalmış olabilir" dedi.

Haberin Devamı

Baştürk değerlendirmelerine şöyle devam etti: "FED’in aralık ayındaki toplantıda 25 baz puan daha artırım yapıp faizi yüzde 2.5’ye çekmek ihtimali yüksek. Asıl önemli nokta yayınlanacak olan projeksiyonlardaki revizyonlar olacaktır. Son yayınlanan projeksiyonda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri gelecek yıl için 3 faiz artırımı bekliyorlardı. Bu beklenti 2’ye gerilerse dolar endeksi ve ABD faizleri için düşüşler devam edebilir. Diğer yandan büyüme ve enflasyon beklentilerindeki revizyonlar da önemli olacaktır.

Mevcut görünümde risk iştahı destekleniyor. Dolar kurunda bir süredir düşüş eğiliminden bahsediyoruz. Bu mevcut yapı devam ediyor. Risk iştahını bozacak beklenmedik gelişmeler olmadığı sürece kurda düşüş eğilimi sürebilir. Bu noktada G-20 zirvesinde ABD ile Çin arasındaki görüşme ön plana çıkıyor. İki ülke anlaşma sağlarsa risk iştahı daha da yükselecektir ve bu Türk Lirası'na olumlu yansır. Ancak iki ülke anlaşamaz ve ABD ek vergi uygulama kararı alırsa mevcut risk iştahı darbe yiyebilir. Bu aşamada iç tarafta herhangi bir gelişmenin olmadığını görmekteyiz. Bu nedenle küresel piyasalara paralel hareket yapısı sürecektir" şeklinde değerlendirdi.

Haberin Devamı

Global Menkul Değerler Analisti Baştürk teknik olarak ise şöyle analiz etti: "Teknik olarak dolar kurunda düşüş eğilimi sürüyor. Ara ara yükselişler görülse de ana dirençlerin aşılamadığını görmekteyiz. Mevcut durumda bu dirençler 5.26 TL ve 5.36 TL seviyelerinde. Kısacası, bu eşikler aşılmadığı sürece dolar için yukarı yönlü eğilim başladı demek zor olacaktır. Aşağıda ise 200 günlük ortalama olan 5.13 TL'ye doğru düşüş potansiyeli mevcut."

POWELL'DAN FAİZ MESAJI

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, mevcut politika faizi oranlarının nötr seviyelerin biraz altında olduğunu belirterek, bankanın faiz artırımlarına gelecek yıl ara verebileceği sinyalini verdi.

Haberin Devamı

Powell'ın Fed'in mevcut durumda yüzde 2 ila 2,25 aralığında tutulan politika faiz oranının, nötr seviyelerin biraz altında olduğuna yönelik "güvercin" açıklamaları piyasalarda, bankanın gelecek yıl faiz artırım hızını yavaşlatabileceği veya parasal sıkılaştırmaya ara verebileceği beklentisini yarattı.
Bu beklenti doların değer kaybetmesine yol açarken, Euro/dolar paritesi uluslararası piyasalarda 1.1285-1.1288 bandından 1.1340'a yükseldi. Dolar/TL paritesi ise 5.2480 TL seviyesinden 5.2290 TL'ye geriledi.