Sinema sektörüne rekor destek

Güncelleme Tarihi:

Sinema sektörüne rekor destek
Oluşturulma Tarihi: Aralık 28, 2023 11:10

Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema projelerine 2023 yılında 145 milyon lira destek sağladı.

Haberin Devamı

Bakanlık 2023 yılının son toplantısında sinema sektörünün 11 projesine 46 milyon 500 bin lira destek verdi.

Sinema sektör temsilcilerinden oluşan Sinema Destekleme Kurulunca belirlenen bu destekler kapsamında iki “İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesi”ne 7 milyon lira, yedi “Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım Projesi”ne 34 milyon 500 bin lira, bir “Dağıtım ve Tanıtım Projesi”ne 2 milyon lira ve bir “Ortak Yapım Projesi”ne de 3 milyon lira destek verilmesine karar verildi.

Bu desteklerle birlikte 2023 yılında sinema projelerine sağlanan toplam destek miktarı 145 milyon liraya ulaştı.

 

ÖNEMLİ YAPIMLARA DESTEK

Bakanlıktan destek alan projeler arasında Türk edebiyat ve fikir hayatının en önde gelen isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı eserinden uyarlanacak olan ve yönetmenliğini Murat Çeri’nin üstleneceği “Bir Adam Yaratmak” filmi de yer aldı.

Haberin Devamı

Dağıtım ve Tanıtım Desteği türünde, Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlığın demokratik hakları için yıllarca mücadele veren Dr. Sadık Ahmet’in yaşamını konu edinen “Sadık Ahmet” filmi destek almaya hak kazandı.

Ortak Yapım desteği türünde ise Nasreddin Hoca’nın anlatılacağı ve Türk dünyası ülkelerinin ortaklığında gerçekleştirilecek olan “Hodja Nasreddin” adlı animasyon filme destek kararı çıktı. Filmin yönetmenliğini “Wanted” ve “Ben-hur” gibi önemli Hollywood yapımlarının da yönetmenliğini üstlenen Kazak yönetmen Timur Bekmambetov yapacak.

BAKANLIK DESTEKLİYOR, TÜRK ANİMASYONLARI YÜKSELİYOR

Görsel-işitsel endüstri içerisinde önemli bir sektör haline gelen animasyon sektörü teknolojik gelişmeler ve Bakanlık destekleri ile son dönemde büyük gelişim gösterdi.

Daha önce yabancı yapımların hâkim olduğu sinema filmlerinde son yıllarda yerli uzun metraj animasyon film projeleri öne çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2005-2023 arasında 27 uzun metrajlı animasyon film projesine 33 milyon TL destek sağlayarak üretime büyük katkı sağladı. 2017 yılında yüzde 8 olan animasyon filmlerin toplam izleyici sayısı içindeki payı 2023 yılında yüzde 32’ye yükseldi. 2023 yılının en çok izlenen filmi ise 2,8 milyonu aşan izleyici ile Bakanlık destekli “Rafadan Tayfa” oldu.

Haberin Devamı

Yılın son destekleme kurulunda “Kral Şakir” serisinin son filmi “Kral Şakir: Devler Uyandı” ile “Emiray Macera Yolcusu” filmleri destek sağlanan projeler arasında yer aldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!