Şampiyon Şarık Tara

Şampiyon Şarık Tara

Son 4 yıldır gelir vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıraları kimseye kaptırmayan Koç ailesi bu kez Şarık Tara’ya geçildi. Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara 2014’te 37.6 milyon liralık vergiyle birinci sırada yer aldı. Böylece Tara, Türkiye’de ilk kez vergi rekortmeni oldu.

Haberin Devamı

2014 yılında gelir vergisinde Şarık Tara, 4 yıldır birinciliği kaptırmayan Koç ailesini geçerek gelir vergisi rekortmeni oldu. Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara gelir vergisi rekortmenleri listesinin daimi üyelerinden olsa da zirveye ilk kez oturdu. Şarık Tara 37.6 milyon lira vergi ödeyecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı 2014 vergilendirme dönemi Gelir Vergisi Türkiye geneli ilk 100 sıralamasında bu yıl ismini açıklamayanların sayısı 38’e çıktı. Bu rakam 2013’te 33 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye'nin gelir vergisi rekortmenleri açıklandıZARRAB 56. SIRADA

Volgam Gıda ile ihracat şampiyonu olduktan sonra vergi rekortmenleri listesine girip girmeyeceği merakla beklenen Reza Zarrab (Rıza Sarraf) kişisel geliri ile gelir vergisi rekortmenleri listesine girdi. Reza Zarrab 2014 yılı gelir vergisi rekortmenleri içinde 56. sırada bulunuyor. Kendi adına menkul sermaye iradı faaliyetleri ile Zarrab’a 4 milyon 474 bin liralık vergi tahakkuk etti. Menkul sermaye iradı; kişinin hisse senedi, iştirak hisselerinden doğan kazançlar, mevduat faizi gibi gelirlerden elde edilen kazancı içeriyor. Türkiye geneli için açıklanan kurumlar vergisi rekortmenler listesinde ise Sarraf’ın şirketleri yer almadı.
2014 yılının rekortmeni Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara, geçen yıl 14.8 milyon lira ile listenin 7. sırasında yer almıştı. Tara bu yıl 37.6 milyon lira ile rekortmen oldu. 1957’de Sadi Gülçelik ile birlikte kurduğu Enka İnşaat ile büyük başarılara imza atan Şarık Tara başta Rusya olmak üzere dünya çapında gerçekleştirdiği büyük projelerle Türk müteahhitlerin de yolunu açmıştı. Şarık Tara’nın oğlu ve Enka Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara da 17.7 milyon lira vergiyle listede 8’inci sırada yer aldı.

İLK 10’DA 4 KOÇ

Şarık Tara’yı 29.7 milyon lira ile Rahmi Koç, 26 milyon lira Semahat Sevim Arsel, 21.1 milyon lira Mustafa Vehbi Koç izledi. Ömer Koç 18.2 milyon lira ile 7. sırada, Suna Kıraç ise 14.1 milyon lira ile 11. sırada yer aldı. Rahmi Koç geçen yıl 37.5 milyon liralık gelir vergisi ile rekortmen olmuştu. Geçen yılın rekortmenler listesinin ilk 6 sırası Koç Ailesi’ne aitti. Geçen yılın listesinde 5. sırada yer alan Yıldırım Ali Koç’un isminin bu yıl listede yer almaması dikkat çekti. Ali Koç ya listeye giremedi ya da isminin gizlenmesini istedi. SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz sırasını geçen yıla göre yükseltti.

Rıza Sarraf’a geçilmişiz, tüh be

Haberin Devamı

CEM Yılmaz, listenin açıklanmasının ardından twitter hesabından, “Benim vergi listesinde 58. olmam olimpiyatta 100 metrede yan kulvarda duran ama ‘koşmayan’ Hussain Bolt’u geçmek gibi bişey herhalde. Tebriks” mesajı attı. Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can YIlmaz ise, “2014 vergisinde Cem 58. olmuş, tebrik ederim... 20.000 lira eksikle Rıza Sarraf’a geçilmişiz, tüh be..” yazarak, listeyi hesabından paylaştı.

Haberin Devamı

Sabancı’dan iki kişi var

GEÇTİĞİMİZ yıl listede 11.7 milyon liralık gelir vergisi ile 9. sırada yer alan Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, bu yıl 5.3 milyon liralık gelir vergisiyle 37. sırada yer aldı. 2013 yılında Sabancı Ailesi’nden 6 kişi listeye girerken, bu yıl sadece Çiğdem Sabancı Bilen ve Suzan Sabancı Dinçer listeye girdi. Bir önceki yıl 38. sırada olan Hüsnü Özyeğin bu yıl listede yer almadı.

Acun Ilıcalı ve Cem Yılmaz listede

GELİR Vergisi rekortmenleri arasında ünlü isimlerden sadece televizyoncu Acun Ilıcalı ile komedyen Cem Yılmaz yer aldı. Acun Ilıcalı 4 milyon 976 bin 881 TL’lik vergi ile listenin 44. sırasında. Ilıcalı, geçen yıl 15. sırada yer almıştı. 2013’te 3 milyon lira ile 73. sırada olan Cem Yılmaz, bu yıl 4.4 milyon liralık vergi ile 58’nci oldu. Geçen yıl listede 90’ıncı sırada yer alan Kıvanç Tatlıtuğ ise bu yıl listede yok.

Haberin Devamı

İsmini gizleyen sayısında artış

GEÇTİĞİMİZ yıl vergi şampiyonlarını listesinde 33 kişi isminin açıklanmasını istemezken, bu yıl sayı 38’e çıktı. Listenin ilk 10’unda 4 mükellef isminin gizli kalmasını istedi. Kira gelirlerini elde eden rekortmenler listesinde de ilk 5 sıradaki kişiler isimlerinin açıklanmasını istemedi.

Cengiz listede Sancak yok

GEÇMİŞ yıllarda listede yer almadığı için eleştirilen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de bu yıl gelir vergisi rekortmenleri arasında yerini aldı. Kendine ait ve kiralanan gayrımenkullerin kiraya verilmesi faaliyetiyle Mehmet Cengiz 48. sırada yer aldı. Cengiz’e 4.8 milyon lira vergi tahakkuk etti. Ethem Sancak’ın ismi listede yer almazken, BİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş 7.2 milyon liralık vergiyle 19., Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da 6.4 milyon ile 27’nci sırada yer aldı.

Haberin Devamı

Ağaoğlu geriledi Zorlu listeye girdi

2013 yılının listesinde 4.1 milyon lira ile 41. sırada olan Ali Ağaoğlu, bu yıl 4.3 milyon liralık gelir vergisi ile 62. oldu. Geçen yıl listede yer almayan İbrahim Çeçen 5.3 milyon liralık vergi ile 35’inci, yine bir önceki yıl listede olmayan Ahmet Nazif Zorlu 4.9 milyon lira ile 46’ncı oldu.

Mükellef başına 5 bin 148 TL vergi

MALİYE Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, 2015 yılı mart ayında 1 milyon 856 bin 862 mükellef tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi, 1 milyon 336 bin 766 mükellef tarafından da gayrimenkul sermaye iradına (kira geliri) beyannamesi verildiği belirtildi. Açıklamaya göre 2014 yılı gelirleri için, 35.5 milyar lira matrah beyan edilirken, bu tutar üzerinden 9.5 milyar lira vergi tahakkuk etti. Bir önceki yıla göre beyan yüzde 12.2, tahakkuk eden gelir vergisi de yüzde 14 oranında arttı. Türkiye genelinde 2014 vergilendirme dönemi için beyanda bulunan her bir mükellef ortalama 19 bin 99 lira matrah beyanında bulunurken, beyan olunan bu matrahlar üzerinden ise her bir mükellef için ortalama 5 bin 148 lira yıllık gelir vergisi tahakkuk ettirildi.