Rakı bardağından esinlendi, şimdi dünyaya satıyor

Güncelleme Tarihi:

Rakı bardağından esinlendi, şimdi dünyaya satıyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 29, 2016 15:04

Grup Baby Genel Müdürü Ayla Müstecaplıoğlu, 2011 sonunda üretime geçen markasını almak için dünya devlerinden bile teklif geldiğini anlatıyor.

Haberin Devamı

Global marka olmak, sadece birkaç sektör liderinin tekelindeki bir hedef değil. Mamajoo markasını sadece 4 yıl önce yaratan Ayla Müstecaplıoğlu, bu hedefe yürümek için çok büyük bir sermaye ya da uzun bir ticari geçmiş olması gerekmediğini kanıtlıyor. Son olarak TİM'den Sınır Tanımayan Gizli İhracat Şampiyonu ödülü aldı Ayla Müstecaplıoğlu. Amazon'da satılan ilk Türk bebek beslenme ürünü markasını yarattı. Lufthansa, uçaklarında onun ürünlerini dağıtıyor. Müstecaplıoğlu, fiyatla değil kalite ile rekabet eden bir girişimci. 10 yıl sonra kendisini bir global marka olarak görmeyi hayal ediyor. 

HİKAYE BİR BEBEKLE BAŞLIYOR

 Ayla Müstecaplıoğlu, bir süre yurtdışında çalışmış sonra Türkiye'ye dönüp evlenmiş ve bir bebeği olmuş. Ve macera işte böyle başlamış. "Baktım ki yurtdışında gördüğüm çok güvenli, şık, üst kalite bebek ürünlerinin hiçbiri Türkiye'de satılmıyor. Özellikle bebek oto koltuklarında böyle bir açık olduğunu görünce, üreticilerle birebir bağlantı kurup bu ürünleri Türkiye'ye ithal etmeye başladım." Ayla Müstecaplıoğlu, pazardaki boşluğu görüyor, birkaç lisan biliyor olmasının avantajı ile dünyaya açılmaya başlayan Türkiye'de 1990'ların başından itibaren bu alanda ciddi bir satış hacmine ulaşıyor. Oto koltuklarından sonra ünlü bir biberon markasının distribütörlüğünü alan Ayla Müstecaplıoğlu'nun 13 yıllık bu işbirliği 2010 yılında sonlanmış.

Haberin Devamı

"Başka bir markayı getirmek istemedik. İthalat ithalat nereye kadar, zaten aklımızda vardı üretim yapmak" diyen Müstecaplıoğlu, bu noktadan sonra ithalatla biriktirdiği sektör ve ürün bilgisini kendi üretiminde kullanmak için harekete geçmiş. Araştırmalar başlamış, Türkiye'de ilk kez premium bir bebek beslenme markası yaratmak için çalışmalara start verilmiş. "Evet ithal ettiğimiz marka çok iyiydi ama onun bir sürü eksikliğini biliyorduk. Bu eksiklikleri nasıl kapatıp ürüne ne katabiliriz üzerine çalışmaya başladık."

RAKI BARDAĞINDAN ESİNLENDİ

Örnek mi? O zamanlar biberonların dış cephesi dümdüz, oval. Oysa bebeklerin elleri ile daha rahat kavraması için bir farklılığa ihtiyaç var. "Rakı bardaklarının kenarlarında oval oyuklar vardır bilir misiniz, işte onu biberona yansıttık. Biberonun gövdesine o kavrama kavislerinden koyduk. Bunu ilk kez biz kullandık, patentini aldık."

Haberin Devamı

Sektöre radikal bir farklılık getirerek merhaba demiş Mamajoo. Biberonun altını üst tarafından daha geniş tasarlamış Müstecaplıoğlu. "Böylece devrilmiyor, bize üretimde 6 ay kaybettirdi ama farkımızı ortaya koyduk." İlk esnek biberon emziğini de onlar geliştirmiş. "Anne memesi gibi esneyen ama kopmayan bir emzik geliştirdik. Sektörde bir yeniliktir bu. Antikolik biberonu ilk üreten Türk markası olduk."

12 EUROLUK SİLİKON KULLANIYOR

Yani Mamajoo, üretime geçerken bir sürü hikayesi olan ürünler tasarlayarak sektöre fark getirmeye hazırlanıyor. Üretim aşaması da bunu destekliyor. Çünkü hedef, üst kalitede rekabet eden bir ürün yapmak. Bu yolda üretimi gerçekleştirmek için en son teknolojik makineler Japonya'dan getiriliyor. Soğuk yolluk teknolojisini Almanya'dan alarak, sektöre kalıba girene kadar silikonu atık hale getirmeyen bir üretim sistemi getiriyor. Mamajoo ürünlerinde en kaliteli silikon kullanılıyor. Biberonda 380 dereceye kadar sıcağa dayanabilen en pahalı malzemeler tercih ediliyor. "Bizim kullandığımız silikon 12 euro. Bunun 5 dolarlık olanları kullanılır daha çok, aradaki farkı düşünün".

Haberin Devamı

Sadece biberonda değil, emzikte de bebek kaşıklarında da hep fark yaratan ürünler tasarlanıyor. Emzik ambalajları, kilitli saklanabilir ambalajlar olarak tasarlanıyor. Bebek kaşıkları, arkasındaki küçük çıkıntı ile tabağın içine kaymayan, yanında verilen steril kutusu ile hijyenik saklanabilen yapıları ile rakiplerden ayrılıyor. Ayla Müstecaplıoğlu, 14 yıllık sektör bilgisiyle pazara fark getirecek premium bir markayı önce ürünleri ile ilmek ilmek dokuyor.

Sonrasında markanın yaratılma süreci başlıyor. Global arenada rakip olabilecek ama Türk kimliğinden de kopmamış bir marka arayışında Mamajoo'da karar kılınıyor. "Hem anne, hem mama anlamına gelen bir kelimeyi genç vurgusu yapan ve sevimli joo ile birleştirdik. Mamajoo, benim Karadenizli kökenime de hitap etti ve tereddütsüz bu isimle yola çıktık."

Haberin Devamı

TÜRKİYE'DE ÜRETİLMEYENİ ÜRETTİ

Mamajoo geçen yıl, kısa tarihinde önemli bir atılım daha yaparak Türkiye'de üretilen ilk göğüs pompasını üretmeye başladı.  "Ne yenilik katabiliriz diye düşündük ve pil yerine USB ile çalışan göğüs pompası tasarladık. Çok küçük ama kiralıklardan daha iyi performans gösteren, sessiz bir ürün... Arabanızda bile şarj edebiliyorsunuz. Çok iyi fiyatlarla da çıkınca 3 ayda pazarı ele geçirdik."

İLK İHRACATINI ÇİN'E YAPTI

Ayla Müstecaplıoğlu, hikayesini büyük bir gururla anlatıyor. "Bizim için inanın ciro çok önemli değil. Türk markası olarak bizi duyanlar gurur duysun. Çok insan ürünlerimizi görünce bizi yabancı marka zannediyor. Ambalajıyla, kalitesiyle gurur duyulacak ürünler geliştirmek istedik" diyor.

Haberin Devamı

Ürünlerin tamamı patentleniyor ve Mamajoo üretime başladığı yıl Çin'de sektörün en önemli fuarına katılıyor ve ilk ihracatını Çin'e yapıyor. "Fuara giderken sektörümüzden pek çok Türk uçaktaydı. Onlar gibi fuara ürün seçmeye gittiğimizi sandılar. Bizim standımız olduğunu, ürün sergileyeceğimizi söylediğimizde inanılmaz şaşırmışlardı."

Şimdi Hong Kong'un en büyük bebek mağazası Mamajoo'nun müşterisi. Amazon ile Avrupa'da birçok ülkede satılıyor Mamajoo ürünleri. Almanya'da bir şirket kurduklarını ve orada bir depoları olduğunu anlatıyor Müstecaplıoğlu. Bu stratejinin de ihracatta kapıları çok kolay açmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

10 YIL SONRA DÜNYA MARKASI OLACAĞIZ

10 yıl sonra bir dünya markası olacağına inanıyor Ayla Müstecaplıoğlu. Üretim kapasitesi ve kullandıkları teknoloji bu hedef için yeterli. Yıllık 5 milyon adetlik biberon üretim kapasitesi mevcut ve henüz bunun yarısına bile gelinmemiş. Şimdiden birçok yabancı şirketten, global rakipleri dahil satın alma teklifleri almışlar. "Teşekkür edip reddettik" diyor Müstecaplıoğlu. Önünde parlak bir gelecek var, o bu geleceğe bir yerli üretici olarak yürümekte kararlı.

İRAN İÇİN İMZAYI ATTI, ABD İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR

Avrupa'nın ötesinde Filipinler, Kırgızistan, Kazakistan, Irak, Çin... Mamajoo'nun ihracat yaptığı çok sayıda ülkeden birkaçı. Tam bu yıl Baltık ülkelerine de açılacaklarmış ki Rusya ile uçak krizi yaşanmış. Şimdi sorunlar aşıldı, ilişkiler düzeldi. Tekrar ihracat fırsatı doğar mı? "O kadar kolay değil" diyor Ayla Müstecaplıoğlu: "Proje askıda. Kimse Türk mallarını almak istemiyor. Bunun toparlanması zaman alır. Ticarette ilişkiler çok önemlidir. Şu anda bu masada karşılıklı otururken beni çok seversiniz ve el sıkışırsınız. Ama bir hafta sonra beni hatırlamazsınız. Dinamikler o kadar hızlı değişiyor ki, o işi o anda bağladınız bağladınız."

Şimdi İran pazarına giriyor Mamajoo. Sırada hedef ülke ABD. Gümrük işlemleri olmadan gönderilebilecek ürün fiyatının 800 dolara çıkarılması konusunda Amazon Amerika'da satış için önlerini açmış. "Bir sonraki projemiz ABD'de satış" diyor. Yurtdışında ürün vereceği firmaları ince eleyip sık dokuduğunu anlatıyor Müstecaplıoğlu. 

UÇAN BEBEKLERE MADE IN TURKEY BİBERON

"Lufthansa'ya ürün tedarik eden bir firma bizimle iletişime geçti ve biberonlarımızdan istedi. Şimdi onlarla yeni bir anlaşma için masadayız ve o olursa çok daha büyük bir iş olacak. İlk kez Türk biberonu aldılar. Miktar küçük, 10 bin adet. Ama önemli olan bir Türk markası kullanıyorlar. Lufthansa ile uçan bebeklere üzerinde Made In Turkey yazan biberon dağıtıyorlar. Ucuz olduğu için almadılar, iyi bir ürün olduğu için aldılar." 

Kaynak: Dünya Gazetesi 

 

BAKMADAN GEÇME!