GeriEkonomi Plastik sektörü hedef büyüttü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Plastik sektörü hedef büyüttü

Küresel krizin ardından geçen yıl yüzde 18 büyüyerek 9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren plastik sektörünün, bu yıl yüzde 15 büyümeyi ve 11 milyar dolarlık ihracatı hedeflediği bildirildi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün küresel krizi aştığını söyledi.

Plastik mamul üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 17,8 artarak 6,1 milyon tona çıktığını belirten Uysal, “Türkiye bu oranla Avrupa'nın en büyük 4'üncü plastik üreticisi olmayı sürdürdü” dedi.Uysal, sektörün geçen yıl yüzde 18 büyüyerek hedeflediği büyüme oranının üzerine çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu dönemde ihracatını da artırmayı başaran sektör 521,6 milyon doları plastik hammaddesi olmak üzere 3 milyar 522 milyon dolarlık direkt, geri kalanı da dolaylı olmak üzere 9 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. Toplam kimya sektör ihracatı içinden yüzde 31 pay alan plastik sektörü, kimya ihracatındaki liderliğini de korudu.”

Yaklaşık 200 ülkeye plastik mamul ihracatının yapıldığını anlatan Uysal, “En çok ihracat yapılan ilk 10 ülke ise sırasıyla Irak, Almanya, Rusya, Romanya, İngiltere, Libya, Azerbaycan, İran, Fransa ve Gürcistan oldu” diye konuştu.Uysal, sektörün hammadde üretiminin, 2010 yılında bir önceki yılla aynı düzeyde kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sektörün en büyük sorunu olan hammaddede dışa bağımlılık devam etti. Geride bıraktığınız yılda plastik sektörünün ithal ettiği 4,7 milyon tonluk plastik hammaddesinin bedeli 7,7 milyar dolar oldu. Sektörde hammadde ithalatı ton bazında yüzde 21, dolar bazında yüzde 44 artış göstermekle beraber, ithalattaki en büyük artış yaklaşık yüzde 40 ile tekstil sektöründe de kullanılan PET hammaddesi yani polyesterde oldu. Bunu yüzde 32,3 ile ABS, yüzde 25,2 ile LLDPE takip etti. En çok hammadde ithal ettiğimiz ilk beş ülke ise Suudi Arabistan, Almanya, Belçika, Hollanda ve İtalya oldu.”

Plastik hammadde ithalatındaki artışın plastik mamul ithalatında da yaşandığını vurgulayan Uysal, sektörün mamul ithalatında ton bazında yüzde 22, değer bazında ise yüzde 17 oranında artış görüldüğünü bildirdi. 100 ülkeden yapılan ithalata 2,1 milyar dolar ödendiğini söyleyen Uysal, Almanya, Çin ve İtalya'nın plastik mamul ithal edilen ülkeler arasında ilk 3 sırada yer aldığını vurguladı.

Uysal, Avrupa'daki plastik üreticisi ülkelerin yıllık büyüme tahminleri dikkate alındığında, Türk plastik sektörünün yüzde 18'lik büyümesi ve 2010 yılında proses kapasitesiyle AB ülkeleri içindeki 4'üncü sırasını koruduğunu söyledi.

Mehmet Uysal, ihracatta başarılı bir performans sergileyen plastik sektörünün 2011 yılı hedefinin yüzde 15 büyüme ve 4,9 milyar doları direkt, 6,1 milyar doları da ihracatçı sektörler kanalı ile yapılan dolaylı ihracat olmak üzere toplam 11 milyar dolarlık ihracat olduğunu sözlerine ekledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle