GeriEkonomi Petkim'e verilen fiyat çok düşük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petkim'e verilen fiyat çok düşük

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Petkim'e verilen 605 milyon dolarlık teklifin düşük olduğu görüşlerine katıldığını açıkladı. Erdoğan, ‘‘Daha henüz bunun değerlendirmesi yapılmış değil, değerlendirmesi yapılacaktır. Ama teklif çok alttadır’’ dedi.

Petkim'in özelleştirilmesi için açılan ihalede, şirket sermayesinin yüzde 88.86'sı için verilen en yüksek teklifin 605 milyon dolarda kalmasından sonra başlayan ‘‘Bu fiyat düşük’’ tartışmasına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, ‘Mikrokredi Vasıtasıyla Yoksulluğun Azaltılması’ konulu uluslararası konferansa katıldıktan sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Erdoğan'a yönelttiği, ‘‘Petkim ihalesi yapıldı, değerinin altında teklif verildiği belirtiliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusu üzerine şunları söyledi:

‘‘Daha henüz bunun değerlendirmesi yapılmış değil, değerlendirmesi yapılacaktır. Bu dediğiniz tespit yerindedir, çok alttadır. Buna göre değerlendirmesi yapılıp karar verilecektir.’’

Başbakan Erdoğan, özelleştirme programının kesinlikle devam edeceğini ancak özelleştirmeye yeni kriterler getireceklerini de belirtti.

PİYASA DEĞERİ

Petkim ihalesi geçen haftanın en önemli gündem maddelerinden biriydi. Yeniden kurulma maliyeti, farklı yöntemlerle yapılan hesaplara göre 3-4.5 milyar dolar arasında olan Petkim'in, ihalesinden önce satış fiyatı için 550-800 milyon dolar arasında değerler biçiliyordu. Bazı uzmanların ‘‘550 milyon dolarn bile çok’’ şeklindeki yorumları ‘abartılı’ bulunsa da şirketin 800 milyon dolarlık üst fiyat çizgisine satılmayacağı da piyasa tarafından genel kabul görüyordu.

Petkim'in, son yıllarda hızla düşen pazar payının, şu sıralarda yüzde 34'e kadar inmiş olması, şirketin gerçekleştirdiği yatırımların da orta ve uzun vade için yetersiz bulunması, kurumun satış fiyatını olumsuz etkileyecek görüşü hakimdi.

Borsaya Petkim darbesi Aria ile hafifledi

Petkim'e Uzan Grubu'ndan gelen en yüksek teklifin 605 milyon dolarda kalması, şirketin hisse senetlerini olumsuz etkiledi. İhale sonrasında Petkim hisselerinde hızlı düşüş de gözlenmeye başlandı. Geçen hafta ihaleden önce 7 bin 900 liradan kapanan Petkim hisseleri, dün her iki seansta da taban değerlere inerek, 6 bin 300 liradan kapandı. Bu düşüşle, Petkim hisseleri yüzde 20 geriledi.

Petkim hisselerindeki düşüşün, ihaledeki 605 milyon dolarlık piyasa değerine gelinceye kadar düşme ihtimali olduğu belirtildi. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde Petkim'in 4 bin 300 lira seviyelerine kadar düşmesi söz konusu olabilecek.

Petkim hisselerinin taban yapması. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) da aşağı çekti. İMKB haftanın ilk gününü 146 puanlık düşüşle tamamladı. İMKB-100 Endeksi 10.827 puana inerken, düşüş yüzde 1.33 oldu.

Borsadaki ilk seansta, Petkim özelleştirmesinden çıkan sonucun, biraz da abartılmasıyla İMKB güne satıcılı başladı. İlk seansat 10.750-10.800 aralığında direnmeye çalışan İMKB-100 Endeksi, bu seansı 10.763 puandan kapattı. Böylece ilk seans itibariyle, cuma kapanışına göre 210 puan düşen borsa, ikinci seansın başında yine satışla karşılaşan borsa, Aria ile ilgili gelişmeleri olumlu değerlendirerek, günü 10.800 puanın üzerinde kapatmayı başardı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False