Oyun konsolları küçüldü! Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

Güncelleme Tarihi:

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 22, 2022 07:00

Oyunu gittiğimiz her yere götürmek adına artık hiç olmadığı kadar fazla oranda alternatif seçeneğe sahibiz. Geçmişte taşınabilir konsollardaki oyun deneyimi, bilgisayar ve sabit konsollara göre daha geride kalıyordu. Ancak, yeni nesil grafik birimleri ve işlemciler sayesinde artık bu durum değişti.

Haberin Devamı

Çok uzun yıllardır oyun oynamak için bir televizyon ya da monitör başında oturmak zorunda değilsiniz. Uzun süredir hayatımızda taşınabilir oyun konsolları yer alıyor. Ancak bu cihazlar için hazırlanan oyunlar her zaman bilgisayar ya da oyun konsolları için hazırlanan büyük oyunlardan çok uzakta kaldı. İşte bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Yeni nesil grafik birimleri ve işlemciler sayesinde artık taşınabilir oyun konsollarında üst seviye grafiklere sahip büyük yapımlar da oynanabiliyor. Bunun en son örneklerinden birisi Steam oyun marketinin arkasındaki isim Valve tarafından hazırlanan “Steam Deck” cihazı oldu. Türkiye’ye henüz resmi olarak gelmeyen üründe dört çekirdekli AMD Zen 2 CPU ve AMD RDNA 2 grafik birimi yer alıyor. 16 GB LPDDR5 RAM ile donatılan cihaz, birim alanda yüksek performans veren donanımları sayesinde PC ve konsollar için tasarlanan büyük oyunları 2 saatin üzerinde bir pil ömrüyle yerleşik olarak oynatabiliyor. Steam oyun marketini temele alan cihaz, yurt dışında oldukça seviliyor ve kendisine özel yeni oyunlar gerektirmediği için kişilere devasa bir katalog sunuyor.

Haberin Devamı

BULUT OYUNCULUĞU

Taşınabilir oyun konsolu denildiği zaman güncel en popüler cihaz ise kendisine özel yapımları bulunan Nintendo Switch oluyor. Nintendo Switch ve Steam Deck, oyunları direkt olarak kendi donanımları ile yerleşik olarak çalıştırması için tasarlanan cihazlar. Günümüzde bir de bulut temelli taşınabilir oyun konsolları ortaya çıkmaya başladı. Burada atılan ilk spesifik adım Logitech G Cloud Gaming Handheld oldu. Kısa süre önce tanıtılan cihaz, dev oyun firması Tencent Games ortaklığıyla hayat buldu. Aynı zamanda Microsoft ve Nvidia destekleri de olan model, Nintendo Switch ve Steam Deck’ten farklı olarak direkt olarak bulut oyunculuğuna odaklanıyor. Bu açıdan cihazda temel Android deneyimini sorunsuz sürdürmesi için orta seviye telefonlarda sık sık gördüğümüz Snapdragon 720 işlemci kullanılıyor.

12 SAAT PİL ÖMRÜ

Bu cihazın odak noktası, oyunların Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now gibi bulut oyun servisleri üzerinden yani internet üzerinden aktarılarak oynanması. Bu cihaz güçlü bir internet bağlantısı ile desteklendiği zaman PC ve konsollar için yapılan büyük oyunları istediğiniz her yere götürmenize imkân tanıyor. Oyunlar bulutta olduğundan 12 saat gibi bir pil ömrü bulunan ve bu gerçekten çok iyi olan cihaz, alandaki tek çözüm olmadı. Kısa süre önce Razer Edge isimli bir Android işletim sistemli portatif oyun konsolu da tanıtıldı. Bu 5G’li bir versiyonu da olan cihaz, bulut oyunculuk servislerine destek veriyor ve aynı zamanda Android için hazırlanan oyunları yerleşik olarak oynatabiliyor. 144 hz yenileme hızı sunan ekrana sahip modele gücünü Snapdragon G3X Gen 1 işlemci veriyor.

Haberin Devamı

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

TELEFON VE TABLET ‘OYUNCU’ OLUYOR

Eğer bir portatif oyun konsoluna yatırım yapmak istemiyorsanız, alternatif olarak hali hazırda sahibi olduğunuz akıllı telefonlar ve tabletleri de kullanabilirsiniz. Bu ürünleri, harici olarak satılan kontrolcü aparatları yardımıyla birer portatif oyun konsolu haline getirebilirsiniz. Bu cihazlarda Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now gibi servisler üzerinden PC ile konsollar için yapılan büyük oyunları oynayabilir, güçlü internet bağlantısına erişiminizin olmadığı durumlarda da Apple Store ve Play Store’daki birbirinden güzel oyunlar ile istediğiniz her yerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Haberin Devamı

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

YOUTUBE’DAN GERİ ADIM

YouTube geçtiğimiz hafta videolar için 4K çözünürlük seçeneğini ücretli Premium plan içerisine dahil etme konusunda geniş çaplı testler gerçekleştirmişti. Kullanıcılar arasında çok tepki çeken bu test, gerçek kullanıma geçilmeden rafa kaldırıldı. Firmanın şimdi aldığı olumsuz geri dönüşler üzerinden bu adımı ilerleyen dönemde gerçeğe dönüştürmesi çok olası görünmüyor.

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

KANYE WEST’TEN ‘PARLER’ HAMLESİ

Ünlü şarkıcı Kanye West, internet üzerinde çok tepki çeken bazı paylaşımları sonucunda Instagram ve Twitter hesabının kapatılmasının üstüne Parler’ı satın alacağını duyurdu. Sosyal medya platformu Parler, ABD’de meydana gelen kongre binası baskını sürecinde eylemcilerin organize olmak için kullandıkları bir uygulama olmuştu. Hatta bu yüzden Google ve Apple, Parler’ı resmi uygulama marketlerinden kaldırmıştı. Parler kendisini “iptal edilemez bir ekosistem” olarak görüyor.

Haberin Devamı

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

PERFORMANSÇILARA ÖZEL DİZÜSTÜ

Acer markasının yeni modeli Aspire 3, performans ile taşınabilirliği bir araya getiriyor. 15.6 inç Full HD ekran üzerine kurulan dizüstü bilgisayar, gücünü 12. Nesil Intel Core i5 işlemciden alıyor ve Nvidia imzalı GeForce MX550 ekran kartı ile her türlü ihtiyacın altından rahatlıkla kalkabiliyor. Acer’ın TNR teknolojisine sahip 720P web kamerasıyla donatılan Acer Aspire 3.32 GB’a kadar bellek artışına izin veriyor ve 512 GB PCIe depolama birimi sunuyor.

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

APPLE YENİ ÜRÜNLERİNİ TANITTI

Apple yeni geliştirdiği ürünlerini tanıttı. Firmadan ilk olarak M2 işlemciye sahip 11 inç ve 12.9 inç 120 Hz ekranlı yeni iPad Pro modelleri geldi. Ürünler, Apple Pencil kalemi ekrana daha dokunmadan algılayabiliyor olmalarıyla dikkat çekiyor. Apple’dan geride bıraktığımız hafta 10. nesil iPad modeli de geldi. Türkiye’de 11.299 TL’den başlayan ürün, dört farklı renk seçeneğine sahip. Gücünü A14 Bionic işlemciden alan ürün, özellikle öğrenciler ve çocuklar için uygun bir seçenek. Apple’ın en son donanım duyurusu ise yeni Apple TV 4K oldu. 3.599 TL başlangıç fiyatına sahip televizyon, HDR10+ desteğine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Apple’ın geçtiğimiz hafta bazı yazılım duyuruları da oldu. Firma iPadOS 16’nın, iOS 16.1’in ve macOS Ventura’nın 24 Ekim tarihinde destekli cihazlar için ücretsiz yayınlanacağını duyurdu.

Haberin Devamı

Oyun konsolları küçüldü Taşınabilir cihazların sayısı ve yetenekleri artıyor

 

UZAYDAN İNTERNET UÇAKLARA GELİYOR

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX tarafından kurulan uzaydan internet hizmeti Starlink, yeni yılda uçaklarda da olacak. Bunun için birçok farklı havayolu şirketi ile çalışmalar yapan firma, 2023’te Starlink Aviation paketi ile uçaklara tam 350 Mbps internet sağlamayı hedefliyor. Bunun için uçaklara “Aero Terminal” isimli bir anten donanımı konulacak ve bu anten her uçak tipine özel olarak hazırlanacak. Uzaydan internet kullanımını artırma konusunda ciddi adımlar atan firma, alçak dünya yörüngesindeki Starlink uydularının sayısını da düzenli olarak yapılan Falcon 9 kalkışları ile artırmayı sürdürüyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!