Önce minibüsler sürücüsüz olacak

Güncelleme Tarihi:

Önce minibüsler sürücüsüz olacak
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2023 07:00

Günümüzde birçok farklı otomobil firması direksiyon taşımayan sürücüsüz otomobil modelleri üzerinde çalışıyor. Ancak bu araçlar hemen gelmeyecek, süreç ilk olarak sürücüsüz minibüsler ile hayatımıza girecek. Geleceğin toplu taşıma araçları, tamamen elektrikli altyapı üzerine kuruluyor ve herhangi bir direksiyon ya da sürücü koltuğu olmadan tasarlanıyor.

Haberin Devamı

Sürücüsüz otomobil modelleri yakın bir gelecekte hayatımıza girmeyecek. Dünyanın en iyi otonom sürüş sistemleri dahi halen insan kontrolünden uzakta bulunuyor. Firmalar teknolojilerini ve algoritmalarını sürekli olarak geliştiriyor ancak gerçek hayatın değişkenleri, yağmur, kar, sis gibi hava koşulları ve trafik kargaşası en gelişmiş sistemleri bile oldukça zorluyor. Elbette birgün trafikteki çoğu otomobil modeli otonom hale gelecek ve hatta bir direksiyon dahi taşımayacak. Ancak bundan önce alanın patlama yapacağı yer, geniş çaplı otonom kullanım altyapılarının karşımıza çıkacağı ilk alan “ticari toplu taşıma olacak”.

KOLTUĞU YOK

Burada en çok kullanılan seçenekler ise büyük değil ufak boyutlu sürücüsüz minibüsler olacak. Bu konuda şimdiye kadar çok fazla sayıda seçenek hazırlandı. Ocak ayının başında düzenlenen CES 2023 fuarında da iki yeni seçenek görücüye çıkarıldı. Bu araçların ortak noktası, kontrollü sahalarda ve rotalarda yolcu taşımak olarak belirleniyor. Otobüslerden farklı olarak az sayıda kişiyi taşımaya odaklanan bu geleceğin toplu taşıma araçları, tamamen elektrikli altyapı üzerine kuruluyor ve herhangi bir direksiyon ya da sürücü koltuğu olmadan tasarlanıyor.

UÇAN TAKSİ

Haberin Devamı

Bu sayede birim alandan sonuna kadar yararlanabiliyor, otobüslere oranla hareket kabiliyeti daha yüksek araçlar ile çok sayıda kişi istediği yere otonom olarak götürülebiliyor. Güvenli otonom sürüş için çok sayıda kamera, sensör ve radar ile donatılan bu modeller, ulaşım sektörünün geleceğini oluşturan diğer sürücüsüz taşıma araçlarına yardımcı olması için de tasarlanıyor. Pilotsuz uçan taksilerin şehirler arasında taşıyacağı insanlar, günün birinde uçan taksiden inip sürücüsüz minibüse binecek ve şehir içerisinde istediği yere güvenli ve hızlı şekilde gidebilecek.

Önce minibüsler sürücüsüz olacak

OTOMATİK ŞARJ İMKÂNI

Sürekli görevde kalabilecek ve şarj istasyonlarına otomatik olarak gidebilecek sürücüsüz minibüsler, insan faktörü aradan çıktığı için birçok durumda daha ucuz ve güvenli birer seçenek olacak. Bu araçlar sadece şehir içinde yolcu taşımak için de kullanılmayacak. Firmalar gelişen şartlar ve uygun konumlarda bu araçları kısa mesafeli şehir dışı yolculuklarında da kullanmaya başlayacak. Gelecekte bu araçlar yanında daha az kişiyi taşıması için geliştirilen sürücüsüz taksiler de hayatın bir parçası olacak. Hatta Google’ın çatı şirketi Alphabet, uzun zamandır kendi geliştirdiği sürücüsüz taksi sistemleriyle gerçek şartlarda yolcu taşıyor. Bu sistemde telefondan çağırdığınız sürücüsüz ve direksiyonsuz taksi kapınıza geliyor, sistemden girdiğiniz adrese sizi kendi başına güvenli şekilde götürebiliyor.

Haberin Devamı

TEKNOLOJİ DEVLERİNDE İŞTEN ÇIKARMALAR SÜRÜYOR

2023 yılı birçok sektör için pek iyi başlamadı. Pandemi sonrasında oluşan ekonomik zorluklar, her çeyrek milyarlarca dolar gelir eden teknoloji devlerini dahi zorluyor, gelecek için zorunlu bazı adımlar atmaya itiyor. Bu adımların en kötüsü ise maalesef işten çıkarmalar oluyor.

Önce minibüsler sürücüsüz olacak

Geride bıraktığımız hafta internet devi Google tam 12 bin çalışanı ile yollarını ayıracağını duyurdu. Yazılım devi Microsoft, 10 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Google ve Microsoft kadar büyük olmayan Spotify, 600 kadar çalışanı ile yollarını ayırdı. Bundan önce de Twitter, Meta (11 bin kişi) ve Amazon (18 bin kişi) gibi firmalar büyük işten çıkarmalar gerçekleştirmeye başlamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!