GeriEkonomi Milyar dolarlık durak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyar dolarlık durak

Milyar dolarlık durak
refid:25411414 ilişkili resim dosyası

REZA Zarrab’ın (Rıza Sarraf) para üssü olduğu iddia edilen Kapalıçarşı’nın bitişiğinde bulunan ‘Rococo Center’ işhanındaki ‘Durak Döviz’ operasyonun yapıldığı günden bu yana kapalı. Zarrab'ın Rococo Center'daki 6 metrekarelik ofisten metrekare başına 19.6 milyar dolar kara para aklandığı söyleniyor. Bu para yıllık kirası metrekare başı 2500 dolar olan bir işyeri için oldukça astronomik bir rakam.

Stordan dükkânın içini görmek mümkün değil. Hanın içi Kapalıçarşı çevresinde bulunan diğer işhanlarına göre biraz daha sakin. 5 katlı işhanında İran ve Dubai’ye para transferlerinin yapıldığı belirtiliyor. Hanın girişinde bir güvenlikçi duruyor ve dükkânların çoğunda tabela dahi yok. Bunun yanında işyerlerinin vitrinleri perdelerle kapalı. Dükkânların içinde ise para sayma makineleri, kasalar ile masa ve sandalyeler bulunuyor. Rococo Center'da bulunan 6 metrekarelik dükkanın yıllık kirasının ise 15 bin dolar civarında olduğu söyleniyor. Zarrab'ın buradan yurtdışından sokarak akladığı iddia edilen para miktarı ise 118 milyar dolar. Ofisin kirası yıllık metrekare başına 2500 dolar oluyor. Bu hesapla metrekare başına aklanan para 19.6 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Yani dükkan kirasının 1 metrekaresinin 7 milyon 840 bin katı kadar paranın kaçırıldığı iddia edilmekte.

POLİS SİZİ DE ALMASIN

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından mal varlıklarına el konulan ve Reza Zarrab’a ait olduğu belirtilen ‘Durak Döviz’in yerini sorduğumuz bir dükkan sahibi şunları söyledi: “Reza’nın adamları burada duruyordu. 3 gündür gelen giden yok. Para transferi için mi geldiniz? Oradaki adamların hepsini polis aldı. Eğer oradan para gönderdiyseniz dikkat edin polis sizi de almasın.” Reza Zarrab’ın adamlarından olduğu iddia edilen ve malvarlıklarına el konulan Abdullah Happani de yakın zamana kadar Rococo İşhanı’nda çalışıyormuş. Yaklaşık 1 ay önce iddiaya göre Reza Zarrab ile arası açılınca yanından ayrılmış. Bir dükkanın kapısı açılıyor.
Durak Döviz’in ismi ilk kez bir kaçakçılık operasyonunda anılmıyor. Nisan 2011’de Reza Zarrab’ın o dönem şoförlüğünü yapan ve son operasyonda birlikte gözaltına alındığı Turgut Happani Rusya’ya 150 milyon dolar taşıdığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Happani’nin, Reza Zarrab’ın teyzesinin oğlu Behrooz Aghazadeh’le birlikte deste deste dolarlarla verdiği pozlar gazetelerde yayınlanmıştı.

Rococo Center’ işhanındaki ‘Durak Döviz’ operasyonun yapıldığı günden bu yana kapalı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False