GeriEkonomi Maliye'den vergi kaçıran sanatçılara ceza yağdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye'den vergi kaçıran sanatçılara ceza yağdı

Türkiye'de çok kazanan, lüks içinde yaşayan birçok ünlü sanatçının, kazançlarını düşük göstererek vergi kaçırdıkları ortaya çıktı. İstanbul Defterdarlığı, yaptığı incelemeler sonucu, vergi kaçırdığı belirlenen 12 ünlü sanatçıya vergi cezası kesti.

Bu sanatçılar, Sibel Can, Bülent Ersoy, Hande Ataizi, Seren Serengil, Pınar Eliçe, Aşkın Nur Yengi, Hakan Peker, Muazzez Ersoy, Candan Erçetin, Adnan Şenses, Fedon ve Mine Koşan olarak açıklandı. Ayrıca, Doğulu Ses Gösteri Hizmetleri Organizasyon limited şirketine de ceza kesildi.

SİBEL CAN'A 195 MİLYAR

İncelemesi tamamlanan sanatçılardan en büyük cezayı, Sibel Can aldı. Can'a, sadece 1997 yılı için tahakkuk ettirilen vergi ve ceza toplamı, 195 milyar lira oldu. Sibel Can hakkında ayrıca, naylon fatura kullanmaktan savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Can'ın geçmiş yıllara dönük vergi incelemesi devam ediyor.

Yine sadece 1997 yılı için, Hande Ataizi'ne 49 milyar lira, Muazzez Ersoy'a 8 milyar lira, Adnan Şenses'e 5 milyar lira vergi ve ceza uygulandı. Tahakkuk ettirilen vergi ve cezalar, sanatçılara tebliğ edildi.

SEKTÖR TARAMASI

İstanbul Defterdarlığı yetkilileri, lüks konut, sağlık, akaryakıt, dersaneler, sanatçılar gibi bazı sektör veya işkollarında vergi inceleme gruplarının oluşturulduğunu belirterek, ‘‘Bu sektörlerde kim varsa, ayrım yapılmadan hepsi inceleniyor’’dediler.

Bu çerçevede, sanatçıların da beyan etikleri gelir miktarı ile gösterilen giderlerin doğru olup olmadığının araştırıldığını belirten yetkililer, Sibel Can örneğinde, sanatçının geçen yılnerelere seyahat ettiğini THY'den yazıyla istediklerini, ayrıca organizatörler yönünden de araştırma yapıldığını kaydettiler.

BEYANLAR DOĞRU DEĞİL

Amaçlarının, hasılatların olduğu gibi kayıtlara intikal etmesini sağlamak, giderlerin gerçekliğini araştırmak suretiyle tüm kazancın doğru tespitini sağlamak olduğunu belirten yetkililer, ‘‘İlk inceleme sonuçlarına göre, önemli bir kısmı doğru beyanda bulunmuyor. Konser ücretleri çok yüksek olan ünlü sanatçıların birkısmının, gelirlerini düşük gösterdikleri anlaşılıyor. Gerçekteyapmadıkları halde bir kısım giderleri yapmış gösteriyorlar’’ dediler.

Yetkililer, vergi cezası tahakkuk ettirilen sanatçılara naylon fatura sağlayan firmalar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu, ayrıca vergi cezası kesildiğini bildirdiler. Vergi incelemelerinin yeni yılda da devam edeceğini belirten yetkililer, sanatçıların 1998 yılı kazançları için verecekleri beyannamelerin de inceleneceğini duyurdular.

Vergi incelemesi süren sanatçılar

Cem Yılmaz, Ercan Saatçi, Haluk Levent, Levent Yüksel, Rafet el Roman, Mahsun Kırmızıgül, Seda Sayan, Sertab Erener, Sezen Aksu, Emrah, Bendeniz, Ahmet Kaya, Sinan Özen, Yılmaz Morgül, Serdar Ortaç, Gülben Ergen, Kibariye, Tarkan, Burhan Çaçan, Zerrin Özer, Hüner Coşkuner, Kenan Doğulu, Ferdi Tayfur, Belkis Akkale, Uğur Yücel, Müslüm Gürses, Fulden Uras, Nazan Öncel, Huri Sapan, Mirkelam, Ebru Gündeş, Hülya Avşar, İzel Çeliköz, Neşe Erberk,Yasemin Yalçın, Çelik Erişçi, Harika Avcı, Nurdan Torun ile Mazhar-Fuat-Özkan Grubu.False