Mahkemeden, Kentkart ihalesi ile ilgili kritik karar

Mahkemeden, Kentkart ihalesi ile ilgili kritik karar

Ankara İdare Mahkemesi, günde 1.5 milyon İzmirlinin kullandığı toplu taşıma sistemi ile ilgili kritik bir karar verdi. İdare Mahkemesi, elektronik kart ihalesini yeni kazanan firma ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında ‘Hukuka aykırı olan işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabilir’ vurgusu öne çıktı. Bu kararla birlikte, 40 milyon liralık ihale ile ilgili yapılan sözleşmenin iptali gündeme gelebilir. İhaleyi yapan ESHOT yetkilileri ise kararın kendilerine ulaşmasından sonra değerlendirmenin yapılacağını belirtti.

Haberin Devamı

Mahkemeden, Kentkart ihalesi ile ilgili kritik karar
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü, kent içi toplu ulaşım ile ilgili geçtiğimiz ocak ayında bir ihale yaptı. İhaleye iki firma teklif verdi. Teklif sahiplerinden biri 1999’dan beri ESHOT’un yaptığı ihaleleri kazanan Kent Kart Ege Elektronik San. Ve Tic. A.Ş., diğeri ise Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş. oldu.

İTİRAZLARDA SONUÇ ALAMADI
24 aylık süreyi kapsayan ihaleyi Kartek A.Ş. şirketi kazandı. İhaleyi kaybeden Kent Kart A.Ş. tarafı ise başlangıçta ESHOT’a daha sonra Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itirazlarda bulundu. Şirketin itiraz başvurularında iki konu öne çıktı. Bunlardan ilki, ihaleyi kazanan Kartek A.Ş.’nin iş deneyiminin yetersiz olduğu, ikincisi ise kamu zararına sebep olunacağı iddiasıydı. Her iki kurumdan da ret yanıtı alan Kent Kart, yürütmenin durdurulması talebi ile idare mahkemesine dava başvurusu yaptı.

Haberin Devamı

‘KAMU ZARARI OLUŞUR’
Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde KİK’e karşı açılan davaya ESHOT da müdahil oldu. Kent Kart tarafı dava başvuru dilekçelerinde de aynı iddialara yer verdi. “Her idari karar kamu yararına uygun olmak zorunda” denilen dava dilekçesinde, ihaleyi alan firmanın, ihaleye konu işlerin üstesinde gelecek bir deneyiminin olmadığı ileri sürüldü. Dilekçede ayrıca ihalenin Kartek’e verilmesi halinde kamu zararı oluşacağı iddia edildi. Dilekçede, kendilerinin bayilere verdiği komisyon oranının daha yüksek olduğu, ayrıca işletim maliyetlerinin ise daha düşük olduğu savunuldu.

KİK: KARAR HUKUKA UYGUN
Davalı durumdaki KİK ise geçtiğimiz 25 Mayıs günü mahkemeye sunduğu savunmada açılan davanın reddini istedi. KİK tarafı, "Alınan kurul kararı hukuka ve mevzuata uygun. Davanın reddi gerekir. Hukuka aykırı bir durum yok ve davacının da telafisi güç zararı doğmaz" yönünde bir savunma yaptı.

‘O TEKLİF DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILMALIYDI’
İdare mahkemesi ise tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını geçtiğimiz 3 Temmuz’da verdi. Mahkeme, 'iş deneyimi yeterli değil' denilen Kartek A.Ş.’nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, davacı şirketin yaptığı şikâyet başvurusu için verilen red kararı için “Hukuka uyarlık bulunmamaktadır” dedi. Kararın devamında “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabilir’ denilerek yürütmenin durdurulması istendi.

Haberin Devamı

ESHOT: KARAR HENÜZ BİZE ULAŞAMADI
Konu ile ilgili ESHOT yetkilileri ise kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini ifade ederek "Karar KİK üzerinden bize ulaşır. Kararın gerekçelerina bakıldıktan sonra değerlendirme ve gerekli açıklama yapılır" dedi.

Mahkemeden, Kentkart ihalesi ile ilgili kritik karar

GÜNDE 1.5 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR
İzmir genelinde günde ortalama 1.5 milyon kişi toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Kent genelinde 1900 otobüs taşıma yapıyor. Otobüslerin yanı sıra metro, banliyö hatları ile birlikte deniz ulaşımında kullanılmak üzere günde 300 bin kartın dolumu yapılıyor. Söz konusu taşıma araçlarında kurulu bulunan cihaz sayısı ise 3 bin 852.

Haberin Devamı

‘HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR’
Konu ile ilgili Kartek A.Ş. adına yapılan yazılı açıklamada ise, İdare Mahkemesi kararının ‘rutin bir prosedürdür’ olduğuna işaret edilerek “Üstelik daha önce bu konuda yapılan itirazın KİK tarafından ret edildiği gerçeği dikkate alındığında, hukukçularımızın ilgili mahkeme nezdinde yapacakları girişimlerin firmamız lehine sonuçlanacağından da hiçbir kuşkumuz bulunmamaktadır” denildi. Açıklamanın devamında “İdare mahkemesi tarafından başlatıldığı ifade edilen yasal süreç sadece rutin bir hukuki inceleme prosedüründen ibarettir. Dolayısıyla kaynağı ve amacı tarafımızdan malum bu tür hukuki manevralar ne bir takım yaygın sistemsel aksaklıklara, ne de ESHOT ile firmamız arasında herhangi bir anlaşmazlığa işaret etmektedir. Kurduğumuz sistemle bir yandan İzmirlilere rahat, güvenli ve en yüksek teknolojiyle ulaşım hizmeti sunma yolunda hızla ilerlerken, diğer yandan ise bu proje bazında ESHOT’la başlayan işbirliğimiz ve ortaklığımız da uyumlu ve verimli bir zeminde gelişmeye devam etmektedir” denildi. Açıklamada, hukuki sürecin ise devam ettiğine vurgu yapıldı.

dgokce@hurriyet.com.tr

Haberle ilgili daha fazlası: