GeriEkonomi Kurun artması ille de kötü değildir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurun artması ille de kötü değildir

Kurun artması ille de kötü değildir

DENİZBANK Genel Müdürü Hakan Ateş, kurda ciddi bir hareketin olduğunu ve Türk Lirası’nın belli bir değer kaybının olduğunu belirterek “Kurun artmasının ille de kötü değildir” dedi.

Ateş, Çiftçiler Günü etkinliği kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “Tabii ki değişken ve hızlı bir artıştan söz etmiyorum. Ancak biz dış ticaret açığı veren bir ülkeyiz. Cari açığımız 55 milyar dolar. Böyle bir ülkede iç ve dış talebi dengelemezseniz bunun sonu hüsran olur. Ömür boyu cari açık fonlamaz. Bir noktada dış talebi canlandırıp iç talebi dengelemek zorundasınız. 55 milyar doları sıfır yapmamız lazım. Önemli olan dalgalanmaların olmaması. Stabil bir durumda kalması herkes için en iyisi” dedi.

Ateş, gazetecilerin soruları üzerine bankanın satış sürecinin mayıs ayında sonuçlanacağını umduğunu söyledi. Dubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD, Rus Sberbank’ın Denizbank’taki hisselerini almak için stratejik görüşmelere başladığını ocak sonunda duyurmuştu. Ateş, “Satış süreci inşallah mayısta sonuçlanır... Yetkili ağızlar hep hissedarlardır. Alan var satan var. Potansiyel alıcıyı da deklare ettik. Belli açıklamayı kendileri yapacaklardır” dedi. Denizbank’ın iyi bir varlık olduğunu kaydeden Ateş, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki risklere dikkat çekerek, “Bazı yerlerde iç savaşlar, Filistin’de yaşananlar, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik gündem de dikkate alındığında rahat bir dönemden, güzel günlerden geçtiğimizi söyleyemeyiz. Gül bahçesi değil. Önünüzde bir erken seçim var. Bu kadar politik ekonomik ve gelişmekte olan ülkelerin de çok da lehine gelişmeyen bir ortamda bizim yarattığımız varlık demek ki güzel demek ki karlı büyümenin habercisi. Bu bakımdan da talibi var” dedi.

Satış sürecinin uzamasında kurun geldiği seviyelerin bir etkisinin olup olmadığına ise “Kurun geldiği seviye ile hiçbir alakası yok. Ne zorlaştırdı ne kolaylaştırdı. Hiç konu bile değil kur” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False