Küresel piyasalarda "Trump" etkisi sürüyor

Güncelleme Tarihi:

Küresel piyasalarda Trump  etkisi sürüyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 14, 2016 10:19

Küresel piyasalarda bu hafta yoğun veri akışının yanı sıra, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın perşembe günü senatoda yapacağı sunum ile yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi kurmayları seçimi takip edilecek.

Haberin Devamı

Geçen hafta ABD başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanması, gelişmiş ülke tahvil faizlerinde hızlı yükselişi, hisse senedi piyasalarında volatilitenin artmasını, gelişmekte olan ülke varlıklarından kaçışı ve güvenli liman olarak görülen varlıklara ise talebin artmasını beraberinde getirmişti.

Bu hafta ise Yellen’ın perşembe günü senatoda yapacağı sunum ile Trump’ın ekonomi kurmayları seçiminin yatırımcı risk algısında belirleyici rol oynaması beklenirken, yoğunlaşan veri akışının da hisse senedi piyasalarının yönü açısından önemli olacağı tahmin ediliyor.

Gelişmelerin etkisiyle hafta boyunca ABD pay piyasalarında hakim olan dalgalı seyrin cuma günü de devam ettiği görülürken, dolar endeksi 99’un üzerini test etti. Hafta kapanışında Dow Jones endeksi yüzde 0,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,54 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,14 geriledi.

Haberin Devamı

Analistler, bu hafta ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi önemli makroekonomik verilerin açıklanacağını anımsatarak, yeni başkan Trump cephesinden gelecek haber akışı ile Yellen'ın sunumunun takip edileceğini kaydediyor. 
Avrupa tarafında, cuma günü avro/dolar paritesi aşağı yönlü seyrini üst üste beşinci güne taşıyarak 1,0831 ile 10 Mart'tan bu yana en düşük seviyeyi görürken, pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,36 değer kazandı, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,43 ve Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,92 geriledi. Bugün ise Avrupa'da açıklanacak sanayi üretimi verisi öncesinde avro/dolar paritesi 1,0796 seviyelerinden işlem görüyor.

Asya tarafında bugün yoğun veri akışı izlenirken, hisse senedi piyasalarında karışık bir görünümün hakim olduğu dikkati çekti. Japonya ekonomisinin 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,2 ile beklentilerin üzerinde büyümesi sonrasında sonrasında Nikkei endeksi yüzde 1,7 yükselişle 17.672,62 puandan kapandı. Çin'de ise ekim ayı sanayi üretimi ile perakende satışlar verisi sonrasında Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 artışla 3.204 puanda seyrediyor. Çin'de eylül sanayi üretimi yıllık yüzde 6,1, perakande satışlar ise yüzde 10 arttı. Aynı dönemde sabit varlık yatırımlarındaki artış ise yüzde 8,3 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamı

Yurt içinde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise uluslararası piyasalarda yükselen faizlerin ve doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasının etkisiyle cuma günü 75.200 destek seviyesinin altına inerek 75.174,17 puandan kapanmıştı. Geçen hafta 3,3041 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından cuma günü 3,25 seviyelerinde dengelenen dolar/TL de yeni haftaya 3,26 seviyelerinden başladı.

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni yapılacak kanuni düzenleme ile gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sayısının azaltılarak, yılda en az 8 defa yapılacağını bildirdi. Şimşek, "Merkez Bankası, para politikasını büyük ölçüde sadeleştirdi. Artık tek politika faizi olacak ve bu da çok sık değişmez. Bu anlamda 4 haftalık sürecin de kısa olduğu düşünülüyor çünkü Merkez Bankası genel trendi görebilmek istiyor. Artık tek bir politika faizi kullanılacağı için bunu aslında sadeleşmenin bir sonraki adımı olarak düşünebiliriz." dedi.

Haberin Devamı

Bu hafta piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın sunumunun yanı sıra Euro Bölgesi'nde büyüme, ABD'de sanayi üretimi ve enflasyon verilerinin takip edileceğini belirten analistler, BIST 100 endeksi için 77.000 seviyesinin direnç, 75.000 seviyesinin ise destek konumunda bulunduğunu kaydediyor.

Bu arada, bugünden itibaren değişen seans saatleriyle Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda emirler 09.40'ta toplanmaya başlayacak. Açılış seansı saat 09.55’te bitirilecek ve sürekli işlemler saat 10.00'da başlayacak. Gün sonunda ise sürekli işlemler saat 18.00’de tamamlanırken, saat 18.10'da kapanış seansıyla gün sonlandırılacak.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) seans saat 09.30’da başlayacak, pay vadeli i?şlem ve opsiyon sözleşmeleri için saat 18.10’da, diğer sözleşmeler için saat 18.15’te sona erdirilecek. Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 13.00 Euro Bölgesi, eylül ayı sanayi üretimi 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!