Köprü için 245 bin ağaç kesildi

Köprü için 245 bin ağaç kesildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, üçüncü köprü inşaatı sebebiyle İstanbul’un Anadolu yakasında 93 bin 750, Avrupa yakasında 151 bin 371 adet ağacın kesildiğini açıklayarak, “Kesilen ağaçların 5 katı fidan dikilecektir. Dikimlere de başlanmıştır” dedi.

Haberin Devamı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Eroğlu’nun yanıtlaması üzere üçüncü köprü inşaatı ile ilgili bir soru önergesi verdi. İnce şu soruları yöneltti: “Köprü güzergâhı belirlenmeden ağaç kesimi yapıldığı doğru mudur? Viyadük yapımından neden vazgeçilmiştir? Güzergâh belirlenmeden ormana önce 100 metre girileceğinin açıklandığı, sonra 300 metre girileceği iddiaları doğru mudur? Güzergâhın bir şirkete ait olan arazi nedeniyle değiştirildiği ve ağaç kesiminin bu nedenle başlatıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? 3. Köprü inşaatı nedeniyle bugüne kadar İstanbul’da hangi alanlarda kaç ağaç kesilmiştir? Güzergâhın belirlenmesinden sonra kaç ağaç kesilmesi planlanmaktadır?”

245 BİN 121 AĞAÇ KESİLDİ

Bakan Eroğlu, İnce’nin önergesine verdiği yanıtta “ 3’üncü köprü güzergâhı Karayolları Genel Müdürlüğünce belirlenerek, Bakanlığıma iletilmiştir. Verilen bu güzergah dahilinde ormanlık alanlara rastlayan bölümler için izin verilip saha teslimi yapıldıktan sonra ağaç kesimi yapılmaktadır. Viyadük yapılmasından vazgeçilmemiş olup, tünel planlaması yapılmıştır” ifadelerini kullandı. Karayolları yol standartları dahilinde kazı, dolgu, şev durumuna göre yol platformu belirlendiğini ifade eden Eroğlu, “300 metrelik mesafeye koruma bandı da dahildir ve bantta ağaç kesimi mevzubahis değildir. Köprü inşaatı sebebiyle 245 bin 121 adet ağaç kesilmiştir” dedi. Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da İstanbul 3. köprünün inşaatında hata olmadığını bağlantı yolları için küçük güzergâh değişiklikleri olduğunu söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: