GeriEkonomi Karantina uygulamasına 15 Şubat'ta başlayacaklar! Kırmızı listede hangi ülkeler var?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karantina uygulamasına 15 Şubat'ta başlayacaklar! Kırmızı listede hangi ülkeler var?

Karantina uygulamasına 15 Şubat'ta başlayacaklar! Kırmızı listede hangi ülkeler var?

İngiltere hükümeti, 33 ülkeyi kırmızı listeye aldı. Kırmızı listedeki ülkelerden vatandaş olanlar ya da oturma izni olanlar dışında İngiltere'ye giriş yapamayacak. Uygulama 15 Şubat tarihinde başlayacak.

Hükümetin uygulama öncesi havalimanları çevresindeki otellerde binlerce oda rezervasyonu yaptığı duyuruldu. Otellerde günde yaklaşık 1000 kişinin kalacağı tahmin ediliyor. Bu otellerde kalanlar, oda ve yemek ücretlerini kendilerini karşılayacak.

Sektör temsilcileri bir gecelik oda ücretinin 55-80 sterlin (yaklaşık 75-110 dolar) civarında olacağını söylüyor. Otellerde kalanların karantina koşullarını ihlal etmemesi için tesislerde güvenlik önlemleri alındığı açıklandı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise hükümetin bu kararının "çok geç ve yetersiz olduğunu" savundu.

Karantina uygulamasına 15 Şubatta başlayacaklar Kırmızı listede hangi ülkeler var

'KIRMIZI LİSTE'

Hükümetin belirlediği ve koronavirüs vakaları açısından yüksek riskli bulunan "kırmızı liste"de şu ülkeler bulunuyor: 

- Angola, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Brundi, Cape Verde, Şili, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvador, Eswatini, Fransız Guyanası, Guyana, Lesotho, Malavi, Morityus, Mozambik, Nambiya, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Ruanda, Seyşeller, Güney Afrika, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambiya, Zimbabve. 33 ülke arasında Türkiye yok.

Bu ülkelerin vatandaşları İngiltere'ye alınmıyor. Uygulamanın, koronavirüsün mutasyon geçirmiş türünün ülkede yayılmasını engellemek için gündeme geldiği açıklanmıştı.

Karantina uygulamasına 15 Şubatta başlayacaklar Kırmızı listede hangi ülkeler var

İngiltere'de görülen virüs varyantının Güney Afrika kaynaklı olduğu belirlenmişti. Bu varyanta Brezilya'da da rastlandı. Portekiz'in listeye, Brezilya uçuşlarının çoğunun bu ülke üzerinden yapılması nedeniyle listeye dahil edildiği belirtiliyor.

Bazı bakanlar otelde karantina uygulamasına tüm ülkelerin dahil edilmesinde ısrar ettiği ancak Başbakan Boris Johnson'ın buna karşı çıktığı öne sürülmüştü. Yeni Zelanda ve Avustralya'da da benzer bir uygulama var.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, İngiltere'de Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 110 bini geçti. İngiltere, ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. 

 

 

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False