Kanal D’de ’High Definition’ dönemi

Güncelleme Tarihi:

Kanal D’de ’High Definition’ dönemi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 30, 2006 00:00

Doğan TV, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlükle kaliteli görüntü sunan teknolojiyi (High Definition) Türkiye’ye getirdi. Geçtiğimiz günlerde ilk deneme yayınına başlayan DHDTV, 1 Ekim tarihinde asıl yayınlarına başlayacak.

TÜRK televizyonculuğunda Doğan TV ile yeni bir dönem başlıyor. Analog yayın, dijital yayın derken Doğan Grubu bir ilke daha imza atarak 3-4 yıldır dünya çapında uygulanmakta olan High Definition (yüksek çözünürlük) yayın sistemini Türkiye’ye getirdi. DHDTV adı altında, bir kaç gün önce deneme yayınlarına başlayan ve çeşitli spor, doğa görüntüleri, kültür-sanat belgeselleri yayınlayan kanal, Türk televizyonculuğunda yeni bir çığır açacak.

iÇİNDE HİSSETTİREN GÖRÜNTÜ:

Yaklaşık iki ay önce çalışmalara başlayan ve geçtiğimiz günlerde projeyi tamamlayarak deneme yayınlarını başlatan Kanal D ailesi, bütün içeriğini yurtdışından aldığı HDTV ile izleyeni televizyonun içinde hissettiren bir görüntü yaratıyor. HDTV kanalının görüntüsü 1920-1080 pikselden oluşuyor, yani 2 milyon piksel var. Normal televizyon yayınında, bu sayının 1/5’i kadar piksel var. Bu da diğer kanallara göre, görüntünün 5 kat iyi olması demek. Görsel farklılık da özellikten kaynaklanıyor, böylece neredeyse gözün gördüğü gerçeklikte bir yayın verilebiliyor.

KANAL D ÖNCÜ:

Başta Japonya ve ABD’de olmak üzere bugün bazı ülkelerde HDTV teknolojisi bir standart halini alırken, HD formatında yeni içerikler ve yeni kanalların katılmasıyla gelişerek yakın geleceğin vazgeçilmez bir yayın formatı haline gelecektir. Türkiye’de ise henüz başlangıç aşamasında olan bu sistemin, Kanal D öncülüğünde yayılması hedefleniyor.

27 KANAL HEDEFLENİYOR:

Doğan Grubu, üç büyük kanalı olan, Kanal D, Star TV ve CNN Türk dışında, 16 kanala daha sahip. D Spor, D Çocuk, D Hipodrom, D Yeşilçam gibi kanallarıyla izleyicinin hobilerine göre hizmet veren Kanal D, yakın bir gelecekte kanal sayısını 27’ye çıkarmayı hedefliyor. Kanal D’nin tematik kanalları kendi hedef kitleleri arasında çok talep görüyor. Büyük kanallar gibi reyting yarışında olmamalarıyla birlikte, hedef kitleye doğru mesajı verebilmek için çalışıyor.

HDTV nedir

HDTV (High Definition) uyumlu bir televizyon ile mevcut standart televizyonlarda alınan yayının beş katı fazla çözünürlükte yayın alınabiliyor. Bu da, çok büyük ekranlı televizyonlardaki en ufak detayı bile çok net olan yüksek çözünürlüklü görüntüleri, DVD kalitesinin ötesinde bir ses ile izleyebileceğimiz ve birçok interaktif uygulamaları yapabileceğimiz anlamına geliyor. Görüntü çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntünün "tanımlılığı" (definition) o kadar yüksek olur.

Gözde YILMAZ / MAGAZİN SERVİSİ
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!