İstanbul'da fiyat artışları açıklandı

İstanbulda fiyat artışları açıklandı

İstanbul'da ağustos ayında perakende fiyatlar yüzde 0,85 oranında arttı.

Haberin Devamı

İstanbul ili için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatlar aylık yüzde 0,85, Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre toptan fiyatlar ise aylık yüzde 0,76 oranında artış gösterdi.

İTO tarafından hazırlanan Fiyat İndekslerinin 2012 yılı Ağustos ayının bir önceki yılın aynı ayı ile mukayesesinde perakende fiyatlar yüzde 10,21, toptan fiyatlar yüzde 7,70 oranında artış kaydetti.

Söz konusu indekslerde yirmi dört aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre 2012 yılı Ağustos ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 9,20, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalama yüzde 11,47 oranında arttı.

Petrol ürünlerine yapılan yukarı yönlü fiyat ayarlamalarının yanı sıra gıda harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerin maliyet kaynaklı fiyat artışları ağustos ayı enflasyon rakamları üzerinde etkili oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan ve 2012 Temmuz ayında yüzde 2,07 oranında azalış gösteren 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, ağustos ayında yüzde 0,85 oranında artış gösterdi.

Haberin Devamı

Gıda harcamaları ile kimyevi maddeler gruplarında yer alan ve yurt içi borsalarda işlem gören bazı ürünlerde maliyet kaynaklı fiyat artışlarının yanı sıra akaryakıt ürünlerine yapılan fiyat ayarlamaları bu ay ki enflasyonun ana nedenini oldu.

Ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yüzde 1,64, gıdada yüzde 1,63, konutta yüzde 1,00, ev eşyası harcamalarında yüzde 0,26 oranında artış, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 2,46, giyim harcamalarında ise yüzde 1,89 oranında azalış yaşandı.

Sağlık ve kişisel bakım ile diğer harcamalar gruplarında ise fiyat hareketi kaydedilmedi.

2011 yılı ağustos ayında yüzde 6,67 olan yıllık perakende fiyat artış oranı, 2012 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre yüzde 10,21 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise 2011 Kasım ayından sonra girdiği artış eğilimini devam ettirerek 2012 Ağustos ayında yüzde 9,20 olarak gerçekleşti.

-Toptan fiyatlar yüzde 0,76 arttı

Haberin Devamı

Toptan fiyat hareketlerini yansıtan ve 2012 Temmuz ayında yüzde 0,19 oranında artan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ağustos ayında yüzde 0,76 oranında artış gösterdi.

Ağustos ayında kimyevi maddelerde yüzde 3,52, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 2,35, mensucat grubunda yüzde 0,78, gıda maddelerinde yüzde 0,47, inşaat malzemelerinde yüzde 0,39, madenler grubunda yüzde 0,01 oranında artış izlenirken, işlenmemiş maddelerde yüzde 0,61 oranında azalış kaydedildi.

Yıllık fiyat artış oranı, 2012 yılı Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,70, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 11,47 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamı

-İTO'nun değerlendirmesi...

İTO'nun değerlendirmesinde, ağustos ayında Yunanistan'da politik ve finansal belirsizliklerin devam etmesinin, İspanya'daki ekonomik daralmanın öngörülenden fazla olmasının diğer Avro Bölgesi ülke hükümetlerinin mali uyum ve reformları uygulamada karşılaştıkları zorlukların finansal piyasalarda endişeleri daha da artırdığı belirterek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu gelişmeler sonucu küresel ekonomik aktivitedeki daralmaya rağmen Türkiye;de ihracatta kaydedilen artış ile talep kompozisyonundaki dengelenmenin devam etmesi cari açıktaki daralmanın süreceğine yönelik beklentileri desteklemiştir.

Haberin Devamı

Bunun yanı sıra TCMB;nin sıkı para politikasının desteği ile enflasyon beklentiler seviyesinde seyretmeye devam etmektedir. Ancak Ortadoğu'daki politik belirsizliklerin yanı sıra ABD ve Çin ekonomisindeki belirsizliklerin enerji ve emtia piyasaları üzerinde oluşturacağı etkiler, kısa vadeli sermaye hareketlerinin stabil olmaması, olası döviz kuru ve ithalat fiyatlarındaki artış enflasyonunun hedeflenen seviyelere ulaşılmasındaki başlıca risk unsurları olmayı sürdüreceği düşünülmektedir.”

Haberle ilgili daha fazlası: