İşsizlik oranında iyileşme yok

Güncelleme Tarihi:

İşsizlik oranında iyileşme yok
Oluşturulma Tarihi: Ocak 10, 2016 20:43

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), son aylarda devam eden işsizlikteki artışın süreceğini, ekim ayı işsizlik oranının yüzde 10.5’e çıkacağını öngördü.

Haberin Devamı

Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli tahminler yapan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Ocak’ta açıklanacak ekim dönemi işsizlik oranının bir önceki aya oranla 0.2 puan artarak yüzde 10.5 olacağını öngördü. SPM, yatırımlar ve inşaat sektöründeki daralmanın yanı sıra, ihracattaki sınırlı artış sebebiyle işsizlik oranının yükselişe geçeceğini düşünüyor. 

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, Pınar Kaynak ve Ozan Acar TÜKİ tarafından açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına ilişkin tahminlerini yaptı. SPM, tarım dışı işsizlik oranının 0.1 puan artarak yüzde 12.5 seviyesine çıkmasını beklerken; mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise sabit kalarak yüzde 12.4 seviyesinde yatay seyredeceğini tahmin etti. SPM, istihdam oranının ise 0.5 puan azalarak yüzde 46.3 seviyesine, sanayi istihdamının ise 5 milyon 280 bin kişi seviyesine ineceğini öngördü.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!