GeriEkonomi İsrailli sendikalar boykotu kaldırdı, on binlerce İsrailli gelecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrailli sendikalar boykotu kaldırdı, on binlerce İsrailli gelecek

İsrailli sendikalar boykotu kaldırdı, on binlerce İsrailli gelecek
refid:26080567 ilişkili resim dosyası

İsrailli sendikalar Türkiye'ye tatil boykotunu 4 yıl sonra kaldırdıklarını açıkladı. Turizm sektörü temsilcileri ve İsrail'e iş yapan iş adamlarına göre bu kararın kalkması ile birlikte on binlerce İsrailli tekrar Türkiye'ye gelecek ve pazar 2008 öncesi eski turist sayısına ulaşacak.

İsrailli sendikalar boykotu kaldırdı, on binlerce İsrailli gelecek

bbalci@hurriyet.com.tr

İsrailli sendikalar Türkiye'ye tatil boykotunu kaldırdıklarını açıkladı. İsrail turizminde önemli bir pay sahibi olan İsrailli işçileri temsil eden sendikalar Türkiye'ye turizm boykotunu 4 yıldır sürdürüyorlardı.

Sendikaların ekonomik ve sosyal durumlarını araştıran Vaadim kurumuna göre bu boykot kaldırma kararının ardından 250 binin üzerindeki İsrail işçisi ve aileleri Türkiye'ye bu yaz tatil için gelebilir.

Haaretz gazetesinin haberine göre bu karar diğer İsraillilerin gelişini de tetikleyecek.

Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre İsrail'den gelen turist sayısı Mavi Marmara olayının ardından büyük düşüş gösterdi. 2009 yılında Türkiye'yi ziyaret eden İsrailli turist sayısı 331 bin 582 iken, bu sayı Mavi Marmara'ya operasyonun gerçekleştiği 2010 yılı sonu itibarıyla 109 bin 559'a geriledi. 2011'de 79 bin 140'a kadar düşen ziyaretçi sayısı, 2012 yılında 83 bin 740 olarak gerçekleşti. 2013 yılında ise İsrailli turist sayısı 2012'ye göre yüzde 96,92 artarak 164 bin 917 seviyesine çıktı.

2014'ün ilk iki ayında Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısı 2013'ün aynı dönemine göre yaklaşık 5 bin kişi artarak 10 bin 675 bin kişiden 15 bin 586 kişiye yükseldi.

SENDİKA ÜZERİNDEN GELENLER BÜYÜK HACİM OLUŞTURUYORDU

Sektörün iş adamlarına göre sendika vasıtasıyla grup turları ile Türkiye'ye gelen İsrailli turist çok önemli bir pazar payını temsil ediyor. Bu yüzden sendikaların bu kararıyla birlikte gelecek yıllarda Türkiye'ye gelecek İsrailli turist sayısının son yıllara göre büyük patlama bekleniyor.

Turizmde İsrail pazarında yüzde 55 paya sahip olduklarını belirten Kalanit Tours Genel Müdürü Serdar Ünsalan Mavi Marmara öncesi pazarın normal olduğu yıllarda, gelen İsraillilerin yüzde 50'sinin şirket ve sendikaları vasıtasıyla, grup organizasyonuyla geldiklerine dikkat çekti. Ünsalan "Firmalar çalışanlarına tatil hediye ediyordu. Sendikalar kendi üyelerine tatil sübvanse ederek büyük hacim oluşturuyorlardı. Son 4 yıl içinde ise bireyler kendileri paket satın alarak geliyordu. 2008 ve 2009'da 140 bin İsrailli getiriyorduk. 2012'de bu sayı 16 bin ile en düşük seviyesine geldi. 2013'te ise 43 bine çıktı. Bu karar çıkarsa be sene 80 bin kişilik operasyon bekliyoruz. İki ülke arasında kriz zamanında İsrailli turist Yunanistan'a kaymıştı. Artık Antalya başta olmak üzere Türkiye'yi tercih edecekler" diye konuştu.

"TEKRAR 600 BİN'LERİ GÖREBİLİRİZ"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık bu kararın sektör için önemli olduğunu Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısının Mavi Marmara olayı öncesi seviyelerine hızla geri dönebileceğini belirtti. Ayık " One minute ile başlayan, Mavi Marmara ile devam eden bir süreçte düşüş olmuştu. Onun öncesi İsrail pazarında kişi olarak 600 binleri görmüştük. Sonra adeta sıfırlama oldu. Son yıllarda iki ülke arasında yumuşama ile bir hareketlilik başlamıştı. Alınan karardan sonra çok kısa sürede bıraktığımız noktaya geleceğimizi düşünüyoruz" dedi.

İsrailli turistin hem zaman periyodu hem de mekan olarak çok yönlü olmasının sektör için çok önemli olduğunu vurgulayan Osman Ayık "3-5 günlük ve haftalık gibi sürelerde geliyorlar. Ayrıca mevsim fark etmeksizin tüm yıl gelebiliyorlar. Bu özellik otelciler için ara boşlukları doldurmak açısından önemli. Bir başka güzel tarafı da İsrailli turistin sadece otel ve tesisleri kullanmaması tesislerin dışını da kullanması. Türkiye'nin hemen hemen her yerine gidiyorlar. Kıyıları İstanbul'u geziyorlar. Kısa, orta ve uzun dönemli geldikleri boşlukları doldurduklarından dolayı sektör için çok önemli bir müşteri profili" diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False