İskandinav Hava Yolları SAS'ın pilotlarının grevi 2. güne girdi

Güncelleme Tarihi:

İskandinav Hava Yolları SASın pilotlarının grevi 2. güne girdi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2019 16:04

İskandinav Hava Yolları SAS pilotlarının grevi 2. gününde devam ederken, SAS'ın bir günlük kaybının 6 milyon dolar olduğu belirtildi.

Haberin Devamı

Ücretler konusundaki görüşmelerin kesilmesi nedeniyle Cuma günü pilotlarının greve gitmesi üzerine SAS havayollarının uçaklarının yüzde 70’i uçmadı. Grevden yalnızca hafta sonunda 170 binin kişinin etkilendiği kaydedildi. SAS bugün iptal edilen uçuşlar konusunda yaptığı açıklamada "Devam eden pilot grevinden etkilenen müşterilerimize derin üzüntülerimizi bildiriyoruz" dedi.

Pilot grevi sebebiyle 787 uçuş iptal edilirken İskandinavya genelinde etkilenen ve alternatif uçuş arayan 64 bin yolcuya bedava yiyecek teklif edildi. Çok sayıda yolcu sosyal medyadan, havayollarının müşteri servisine ulaşamadıkları şikayetinde bulundu.

SAS’ın ortaklarından olan İsveç ve Danimarka hükümetleri, pilotlarla görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduklarını ancak pilotların isteklerini karşılamanın firma için korkunç sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Hava yolu firması yüzde 13 ücret artışı isteyen pilotların maaşlarının ortalama olarak 93 bin İsveç kronu (9 bin 798 Amerikan doları) olduğunu söyledi.
Danimarka, Norveç, ve İsveç’in pilotlarının yüzde 95’ini temsil eden SAS Pilot Grubu, tartışma konusunun yalnızca maaşlar olmadığını, daha kestirilebilir, şeffaf çalışma saatleri istediklerini söyledi.

Analizciler, SAS pilotlarının bir günlük grevinin maliyetinin 6 milyon 300 bin dolar olduğunu, grevinin iki hafta devam etmesi halinde yol açtığı kaybın hava yollarının yıllık karına denk geldiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!