GeriEkonomi İETT'ye yüzde 33 zam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İETT'ye yüzde 33 zam

Bir yıldır zam yapılmayan otobüs bileti ücretlerine yüzde 33 oranında zam geldi. Tam bilet 400 bin lira, indirimli bilet 250 bin lira oldu.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi'ne bağlı İETT, bilet fiyatlarına yüzde 33 zam yaptı. Bugünden itibaren yürürlüğe giren zamla, tam biletin fiyatı 400, indirimli ve öğrenci biletinin fiyatı ise 250 bin lira oldu. Akbil ücreti normal 350, indirimli olarak 200 bin liraya çıkarıldı. Aylık abonman Akbil ücretiyse siviller için 20 milyon, indirimli 10 milyon lira olarak belirlendi.

İETT, son beş yılın en yüksek oranlı zammını 1999 yılında yaptı. 1999'un Ocak ayında 150 bin lira olan abonman biletinin fiyatı aynı yıl Mayıs ayında 200 bin, Eylül'de de 300 bin liraya yükseldi. Böylece İETT bileti, geçen yıl yüzde yüzü aşan oranda zam görmüş oldu.

İETT Genel Müdürü Nevzat Pakdil, yeni fiyat ayarlamasıyla ilgili şunları söyledi: ‘‘1999'un Eylül ayından bu yana İETT hiç zam yapmadı. Bir yıldır zam yapmamak için direndik. İstanbul halkına toplu ulaşım hizmetini ucuz bir fiyata vermeye çalışıyoruz ancak maliyetlerdeki artış ve akaryakıta arka arkaya yapılan zamlar bilet fiyatlarına zam yapmamızı zorunlu kıldı. İETT'nin bilet gelirlerinden başka geliri de yok. Bu dikkate alındığında İstanbul halkının bir yıl aradan sonra bilet fiyatlarına yapılan zammı anlayışla karşılayacaklarını umuyorum.''

İstanbul halkına konforlu bir ulaşım hizmeti verebilmek için yeni yatırımlar yaptıklarını belirten Pakdil, ‘‘Kentsel gelişmeleri gözönüne alarak İstanbullulara daha iyi hizmet verebilmek için otobüs hatlarını yeniden gözden geçireceğiz. Yeni ilave hatlar açacağız'' dedi.

Pakdil, birçok ülkede İETT gibi vatandaşa toplu taşıma hizmeti veren kuruluşların yerel yönetimler ve merkezi hükümetler tarafından destek gördüğünü ve sübvansiyon aldığını kaydetti. İETT'nin yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

‘‘İşletmelerdeki verimlilik esasının da gözönünde tutulduğu çalışmalar yolcunun mağduriyetine mahal vermeyecek şekilde devam ediyor. Otobüs seferlerini ve sefer aralıklarını güncelleştirmeye çalışıyoruz. Tüm imkanları en verimli şekilde kullanarak İstanbullulara güvenli, hızlı, konforlu bir ulaşım organizasyonu yapmayı arzuluyoruz.''

Zam oranları

1 Ocak 1999

Sivil abonman bileti 150.000 TL. Zam: %15

15 Mayıs 1999

Sivil abonman bileti 200.000 TL. Zam: %33

18 Eylül 1999

Sivil abonman bileti 300.000 TL. Zam: %50

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False