GeriEkonomi Hububat hasadı, fiyat belirsizliğiyle başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hububat hasadı, fiyat belirsizliğiyle başladı

GAZİANTEPin İslahiye İlçesi’nde, buğday ve arpahasadıbaşladı. Mevsimsel yağışların yeterli derecede düşmesiyle rekolte çiftçinin yüzünü güldürürken, taban fiyatların açıklanmaması tedirginlik yaratıyor.

İslahiyede 135 bin dekar araziye ekili alanda buğday ile 15 bin dekarda ekili arpa hasadıbaşladı. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, buğday için ihtiyaç duyulan yağışların Mart ve Nisan aylarında yağmasıyla rekoltenin çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Sulu alanlarda dekar başına yaklaşık 500 ile 700, kurak alanlarda ise dekar başına yaklaşık 300 ile 400 kilo buğday, arpada ise dekar başına 300 ile 400 kilo ürün gerçekleştiğini ifade eden Köse, girdi maliyetlerinin yüksek olması ve taban fiyatın açıklanmamasının düşündürücü olduğunu ifade etti.

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Güllü Höyük Mahallesi’nde buğday hasadına başlayanYaşar Polat ise, "Bu yıl yağışlara bağlı olarak ürünlerimiz bereketli. Buğday başaklarında tanelerininiri ve güzel olması bizleri sevindirirken, çiftçinin elinde ürün bittikten sonra fiyatların açıklanması çiftçinin değil tüccarın işine yarıyor. Çiftçiler olarak bir an önce fiyatların açıklanması istiyoruz. Beklentimiz en az1 lira" diye konuştu.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle