Havalı evler

Güncelleme Tarihi:

Havalı evler
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 29, 2018 22:40

THY ve Emlak Konut GYO, İstanbul Arnavutköy’de yeni havalimanı personeli için ortak konut projesi geliştiriyor. 10-15 bin konutluk projede temel atma töreni 3. havalimanının açılış tarihi olan 29 Ekim’de gerçekleşecek. İlk etabı 16 ayda tamamlanacak projeye şimdiden 12 bin talep geldi.

Haberin Devamı

YENİ havalimanı yolcuları ve bu havalimanında çalışacaklar için büyük gün 29 Ekim. Cumhuriyet Bayramı olan 29 Ekim tarihinde 3. havalimanı açılış töreniyle birlikte personel için yapılacak dev konut projesinde temel atılacak. Hürriyet’in gündeme getirdiği gibi İstanbul Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi’ndeki 3.6 milyon metrekarelik arsada Emlak Konut GYO ve THY ortaklığıyla büyük bir konut projesi hayata geçecek. 10-15 bin konutluk projede ilk etap 16 ayda tamamlanacak. Kanal İstanbul’a komşu proje yeni havalimanına 12 kilometre mesafede konumlanıyor.

MİLLET PARKI VAR
Türk Hava Yolları çalışanları için yapılacak projenin imza töreninde konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Burası rant projesi değil, örnek bir şehircilik projesi olacak. Arazinin yüzde 50’sini, yani 1 milyon 800 bin metrekaresini terk edeceğiz. Bir Millet Parkı da bu arazi içerisinde yer alacak” dedi. Arsa alanı bakımından Emlak Konut’un şimdiye kadar geliştirdiği en büyük projeye imza atacaklarını belirten Kurum, “Tamamlandığında doğrudan veya dolaylı olarak 225 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni havalimanı, bu bölgede nitelikli konut ihtiyacını beraberinde getirecek. Bu ihtiyaç doğrultusunda bu toprakların iki milli değeri THY ve Emlak Konut olarak birlikte oluşturacağımız sinerji ile bölgenin tüm ihtiyaçlarına birlikte çözüm üretme kararı aldık” dedi. 1-2 yıl içerisinde bütün etapları başlatıp tüm projeyi  4-5 yıl içerisinde tamamlayacaklarını belirten Kurum, THY çalışanı dışında havalimanındaki çalışanlara da belli kısımlar ayırmayı planladıklarını söyledi. Arsayı uygun fiyata mal ettiklerine dikkat çeken Kurum, Emlak Konut imzalı en uygun fiyatlı konutların da bu projede olacağını ifade etti. Evlerin metrekare fiyatının 3 bin liranın altında olması planlanıyor.

Haberin Devamı

Havalı evler
Dursunköy’de 2013 yılında arazilerin metrekare fiyatı 120-160 lirayken mega projelerin etkisiyle 2018’de 300-350 TL’ye yükseldi.

Haberin Devamı

12 BİN TALEP ALDI
Mahalle konsepti ile hayata geçmesi planlanan projede bloklar zemin artı 4 kat olacak. 2+1’den 5+1’e kadar değişik tipte konutların hayata geçeceği projede okul, eğitim kurumları, kültürel tesisler ve geniş sosyal alan da planlanıyor. Ayrıca projede yenilenebilir enerji kaynaklarından, yağmur suyu ve gri su geri kazanımı teknolojisinden yararlanılması hedefleniyor. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Türkiye’de asrın projelerinin birbiri ardına hayata geçirildiğini belirterek, yeni havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin yanında çok önemli bir projeye imza atacaklarını söyledi. THY çalışanlarının neredeyse 10 dakikayı geçmeden iş yerlerine gidebilecekleri bir hayat konforunu sağlamak üzere yola çıktıklarını belirten Aycı, “Amacımız büyük bir kâr amacı güdecek, fahiş kârlarla bir proje yapmak değil. Mümkün olduğunca maliyetleri minimum tutarak, yaşam alanları bakımından örnek bir proje olması” dedi. Yapılan anketlere göre projeye yoğun ilgi beklediklerini belirten Aycı, THY iştirakleri hariç sadece anonim ortaklığından 12 bin talep aldıklarını ifade etti.

Haberin Devamı

EŞİT ORTAKLIK
EMLAK Konut, Dursunköy’deki arsayı 2013 yılında Yıldız Holding’ten 326 milyon 774 bin lira bedelle satın almıştı. Emlak Konut ortak proje geliştirmek adına arsa hissesinin yüzde 50’sini Türk Hava Yolları’na sattı. Emlak Konut tarafından yapılan açıklamada “İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Dursunköy mahallesindeki 3.639.117 metrekare büyüklüğündeki arsasının yüzde 50 hissesini, 312.5 milyon TL+KDV nakit bedelle Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’ne satmak üzere protokol imzalamıştır. Söz konusu protokol çerçevesinde, Şirketimizin arsalar üzerinde Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ile birlikte, etaplar halinde geliştireceği projelerden elde edilecek net kazanç, yüzde 50’si Emlak Konut’a, yüzde 50’si Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’ne ait olmak üzere paylaşılacaktır” denildi.

Haberin Devamı

Havalı evler

AYCI, 6 AY HAVALİMANINDA YAŞAYACAK
29 Ekim 2018’de THY’nin yeni evinde olacağını belirten İlker Aycı, “Bu önemli bir süreç. Hem çalışanların hem yolcuların sürece alışma dönemi olacak. ‘Bu iş tamam’ denilene kadar ben yeni havalimanı içinde kalacağım. Kendime orada bir yaşam alanı oluşturuyorum. 6 ay için ailemle vedalaşıp orada olacağım” dedi. Aycı yeni konut projesinden kendisi için de ev almayı planladığını dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!