Hava ve iklim riskleri şirketlerin yüzde 88'inin kârlılığını tehdit ediyor

Güncelleme Tarihi:

Hava ve iklim riskleri şirketlerin yüzde 88inin kârlılığını tehdit ediyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 06, 2018 16:23

Dünyanın her yerinde giderek artan ani hava değişimleri ülke ekonomilerinde milyarlarca dolarlık kayıplara neden olurken, şirketlerin yüzde 90'a yakınının kârlılığı da bu durumdan derinden etkileniyor.

Haberin Devamı

ANİDEN değişen, yoğun miktarda yağmur ve dolu yağışı ile fırtına ve şiddetli rüzgâra sebep olan olumsuz hava koşulları iş dünyasındaki pek çok sektörü de derinden etkiliyor. Risk, emeklilik ve sağlık konularında profesyonel hizmetler sunan Aon'un Weather Risk Management Association'dan aldığı veriye göre şirketlerin yüzde 88'inin kârlılık oranları hava ve iklim değişikliklerinden doğrudan etkileniyor. Araştırmaya göre olumsuz ve değişken hava koşullarından kaynaklanan riskler en çok mevsim ve hava durumu değişikliklerine karşı hassasiyeti yüksek olan tarım, perakende, inşaat ve yenilenebilir enerji gibi sektörleri tehdit ediyor.

MİLYAR DOLARLIK EKONOMİK KAYIP

Aktüeryal hizmetler ve afet riski modelleme konularında uzman olan Aon, 2017 Hava, İklim ve Doğal Afet Durum Raporu'na göre yalnızca şiddetli ve ani değişen hava şartları 2017 yılında global ölçekte yaklaşık 36 milyar dolarlık ekonomik kayba neden oldu. Türkiye'nin de içinde bulunduğu EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ülkelerindeki kaybın tutarı ise 3,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Ayrıca raporda, 2017'de Avrupa'da 2,5 milyar dolarlık kaybın sigortalandığı fırtına ve şiddetli rüzgâr vakaları arasında üçüncü sırada 2017 Temmuz ayında özellikle İstanbul'da etkili olan şiddetli fırtına dalgası yer alıyor.

Haberin Devamı

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Aon Risk Yönetim Danışmanlığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Eryaman, şunları söyledi: “Veriler ve analizler ışığında, şirketin gelirlerini ve karlılığını tehdit etmesi muhtemel iklim değişikliği, şiddetli hava olayları ve bunların yaratacağı muhtemel kayıplar hesaplanmalı. Böylece, şirketin finansal yapısına göre özelleştirilmiş parametrik çözümlerle etkin bir koruma sağlanabilir.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!