GeriEkonomi Hamzaçebi: Doğan’a baskı var, KDV bölümü çok haksız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamzaçebi: Doğan’a baskı var, KDV bölümü çok haksız

Hamzaçebi: Doğan’a baskı var, KDV bölümü çok haksız
refid:12439665 ilişkili resim dosyası

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Doğan Yayın Holding’e kesilen vergi cezasının KDV ile ilgili bölümünün son derece haksız olduğunu belirterek, bu uygulamanın Doğan Grubu’na baskı amaçlı olduğunu ifade etti.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Doğan Yayın Holding’e kesilen vergi cezasının KDV ile ilgili bölümünün son derece haksız olduğunu belirterek bu uygulamanın Doğan Grubu’na baskı amaçlı olduğunu ifade etti. Vergi uzmanı olan ve milletvekilli seçilmeden önce Ankara ve İstanbul Defterdarı, Gelirler Genel Müdürü görevlerini yapan Hamzaçelebi, Doğan Yayın Holding’e kesilen vergi cezası hakkında ANKA’ya teknik değerlendirme yaptı.
İlmuhaber satışı
Kesilen cezanın bağlı ortaklıklar arasında hisse değişimi ve anonim şirket ilmuhaberinin satışına KDV uygulamasından kaynaklandığını anımsatan Hamzaçebi, hisse senedi değişimine ilişkin olarak ileri sürülen iddialar konusunda ve tarhiyat (Belirtilen veya bulunan matrah üzerinden verginin hesaplanması) konusunda raporu okuması gerektiğini, rapordaki iddia ve mükellefin savunmasını okumadan bir yorum yapamayacağını bildirdi.
KDV’de haksızlık var
Anonim şirket ilmuhaberinin satışına KDV uygulanması konusundaki tarhiyatın tamamen haksız olduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle konuştu: “Yürürlükteki Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-G maddesi her türlü hisse senedi satışını KDV’den istisna etmiştir. Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’nun 232 numaralı genel tebliği hisse senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançların nasıl vergilendirileceğine ilişkin açıklamaları kapsamaktadır. O tebliğlere baktığımızda o tebliğde de geçici ilmuhaberlerin hisse senedi hükmünde olduğu açık bir şekilde ifade edilmiştir. Aksini düşünmek doğru değildir, ilmuhaberler daha sonra basılacak olan hisse senetleriyle yer değiştirmek üzere çıkarılır. Yani bir hisse senedi geç basıldı diye onun öncesinde çıkarılmış olan ve o anonim ortaklıktaki hisseyi temsil eden ilmuhaberin satışını hisse senedi hükmünde saymamak yanlış olur. Anonim Şirketler Hukuku’na aykırı olur, bizim Sermaye Piyasası Mevzuatı’na aykırı olur ve her şeyden önce de Vergi Mevzuatına aykırı olur. Ben tarhiyatın bu kısmında bir iyi niyet göremiyorum. Sayın Maliye Bakanı’nın Bakanlıkta yapmış olduğu atamalar da bu tip raporlar yazılmasını teşvik edecek niteliktedir. Sayın Bakan bu tür raporlara prim veren bir anlayışla Maliye Bakanlığı’nı yönetmektedir. Raporun KDV ile ilgili uygulaması son derece haksızdır. Tamamen Doğan Grubuna baskı amaçlı olarak yorumluyorum ben bunu.”

False