‘Hal kanunu'nda düzenleme gerek’

Güncelleme Tarihi:

‘Hal kanununda düzenleme gerek’
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 12, 2022 07:00

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, meyve sebze ticaretindeki fire konusunda makul bir oran için çalıştıklarını söyleyerek, “Hal Kanunu’nda güncel şartlara uygun bir düzenleme gerekiyor. Üretim planlaması yapmadan üreticinin kendi yöntemleriyle bu sistemi sürdürmek mümkün değil” dedi.

Haberin Devamı

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ve iş dünyasının da katıldığı ‘Sebze ve Meyve Ticareti Sektörü İstişare Toplantısı’nda Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak sebze ve meyve ticaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sezai Uçarmak, ekonomik istikrarın birçok kişiyi frenlediğini söyleyerek, nakliye maliyetlerinin yükselmesinin ticarete de yansıdığını ifade etti ve “Hal kanunu, aslında meyve sebze ticaretinde bir borsa özelliği görsün diye 1960 yılında yürürlüğe girdi. Ana ilkeleriyle günümüze kadar ulaşmış bir kanun fakat güncel şartlara uygun bir düzenleme gerekiyor. Hem üreticinin hem de bu işin ticaretiyle ilgilenen kişilerin ortak talebi meyve sebze ticaretinde oluşan fire sorunu. Fire konusunda da makul bir oran için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

‘Hal kanununda düzenleme gerek’

‘YAPISAL SIKINTILAR VAR’

Meyve ve sebze ticaretinde yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmede bulunan Uçarmak, “Bu sorunlar son 6 ayın sorunu değil. Yapısal bazı sıkıntılar var. Bu konunun bir taraftan üretim kısmı, diğer taraftan ticarileştirme kısmı var. Bugün daldan kopardığınızı satmazsanız yarın fiyatı değişiyor. Dolayısıyla bir altyapıya sahip olmanız gerekiyor. Problemin kaynağında altyapı sorunu var. Üretim planlaması yapmadan üreticinin kendi yöntemleriyle, tercihleriye bu sistemi sürdürmek mümkün değil” diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ise Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da ve Türkiye’de tüm kuruluşlarla tarıma önemli destekler vermeye devam ettiklerini söyledi. BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Metin Şenyurt ise olağanüstü koşullara karşın Türkiye’nin büyüme, istihdam ve ihracat rakamlarında pandemi öncesi dönemi yakaladığını ifade etti. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Alparslan Şenocak, Aytuğ Onur, Muhsin Koçaslan, Irmak Aslan, Yüksel Taşdemir, Haşim Kılıç ve sektör paydaşları da katıldı.

Haberin Devamı

‘Hal kanununda düzenleme gerek’

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!