GeriEkonomi Vergi rekortmenleri listesine giren Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak'ın biyografisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi rekortmenleri listesine giren Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak'ın biyografisi

Vergi rekortmenleri listesine giren Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak'ın biyografisi
Abone Olgoogle-news

Türkiye'nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinin isimleri belli oldu. Bu listenin üst sıralarında yer alan Gönenç Gürkaynak'ın kim olduğu ve ne iş yaptığı, pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Peki, Gönenç Gürkaynak kimdir? İşte, Gönenç Gürkaynak'ın biyografisi...

Gönenç Gürkaynak, vergi rekortmenleri listesinde yer edinmesi dolayısıyla biyografisi ile araştırılan isim olmaya başladı. Kariyerini hukuk alanında sürdüren ve yurt dışında da bir dönem New York barosunda avukatlık mesleğini icra etmiştir. ABD dışında İngiltere'de de avukatlık yapan Gönenç Gürkaynak, 2005 yılı itibariyle ise Türkiye'de görevini icra etmiş ve Hukuk Fakültesinde eğitim vermeye devam başlamıştır. İşte, Gönenç Gürkaynak hakkında bazı bilgiler

GÖNENÇ GÜRKAYNAK KİMDİR?

Gönenç Gürkaynak, 1976 yılında Ankara'da doğmuştur. Bugün 55 hukukçunun İstanbul'da beraber çalıştıkları ELİG Lokmanhekim Gürkaynak Ortak Avukat Bürosu’nun kurucu ortağıdır ve halen orada yürüttüğü avukatlık faaliyetinin yanı sıra Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisidir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans öğrenimini dereceyle tamamladıktan sonra 1998 senesinde İstanbul Barosu mensubu olarak İstanbul’da avukatlığa başlamış, ardından Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde (Harvard Law School) bir yandan hukuk yüksek lisans derecesini almış bir yandan da asistan olarak akademik çalışmalarını yürütmüştür. New York Barosu'na kabul edilmesini takiben New York'ta avukatlık mesleğini icra eden Gürkaynak'ın 2001 yılında "Hukuk ve Ekonomi (Law & Economics)" disiplinini Türkiye’de takdim ettiği ilk kitabı Türk Rekabet Kurumu yayını olarak bu esnada yayınlanmıştır.

2004 senesinde avukat olarak İngiltere ve Galler Barosu'na kabul edilip Solicitor unvanı alan Gürkaynak Brüksel’de avukatlık mesleğini icra ettiği yılların ardından 2005 senesinden itibaren Türkiye’de avukatlığa ve akademisyenliğe devam etmiştir. Gönenç Gürkaynak, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dönem dönem lisans ve lisans üstü düzeyinde farklı dersler açıp yürütmüş ve bu sürenin tamamında her dönem Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde daimi olarak öğretim görevlisi vazifesi üstlenerek lisans ve lisans üstü düzeyde dersler vermiştir.

Biri Türkçe biri İngilizce iki yayınlanmış kitabının yanısıra, özellikle "rekabet hukuku", "internet hukuku", "yolsuzlukla mücadele mevzuatı ve politikaları", "hukuk ve ekonomi", "ifade özgürlüğü" ve "kamu hukukunun ekonomi politiği" alanlarında uluslararası ve ulusal mecralarda 100'ü aşkın akademik çalışma yayınlamış ve 200'ü aşkın uluslararası ve ulusal akademik konferansta yurt içinde ve yurt dışında bu konularda konuşmacı olmuştur.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle