GeriEkonomi FKB, 2015 verilerini açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FKB, 2015 verilerini açıkladı

FKB, 2015 verilerini açıkladı
Abone Olgoogle-news

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörünü tek çatı altında toplayan Finansal Kurumlar Birliği (FKB), 2015 yılı itibariyle her üç sektöre ait konsolide verileri açıkladı.

2015 yılına ait konsolide verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger şunları kaydetti; “Yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin yanısıra, özellikle Avrupa’da yaşanan resesyon riski, emtia fiyatlarındaki gerileme ile başta Çin olmak üzere, diğer gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranlarındaki düşüşler, Amerikan Merkez Bankasının faiz kararının tartışılması, ülkemizi etkileyen bölgesel jeopolitik sorunlar ve iki seçim yaşanması nedeniyle zor bir yılı geride bıraktık. Buna rağmen, Finansal Kurumlar Birliği üyeleri finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri risk yönetimi anlayışlarını koruyarak reel sektörü desteklemeye ve büyümeye devam etti. Yasa gereği getirilen 20 milyon TL asgari sermaye koşulu ile güçlendirdiğimiz sermaye tabanı da sürdürülebilir büyüme için uzun vadeli dayanak sağlıyor. Belirsizlik sürecini başarıyla geride bırakan sektörlerimiz güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme için bütün paydaşlarla yakın bir iletişim içinde geleceğe umutla bakıyor.

2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da küresel gelişmelerin negatif etkilerine karşı, şirketlerin karşılaşacakları finansmana erişim, ticaretin akışkanlığı ve teknolojik altyapının yenilenmesi gibi kalkınmanın önemli olduğu alanlarda en önemli çözümün finansal kuruluşlardan geleceğini beklemekteyiz.”

“Her 3 sektörümüzün birlikte temsiliyetinin getirdiği yüksek sinerjinin, önemli bir güce dönüştüğünü ve yine 3 sektörümüzde 2015 yılının zorluklarını hızlı ve esnek yapılarıyla aştığını gördük ve yaşadık…”

Özger ayrıca; "31 Aralık 2015 itibariyle elde edilen sonuçlara baktığımızda, üç sektörün yıllık dönemde 2014'e kıyasla aktif toplamının yüzde 19.2 artışla 94 milyar 591 milyon TL'ye, işlem hacminin yüzde 6.3 artışla 156 milyar 64 milyon TL’ye, faaliyet konusu alacaklarının yüzde 18.4 artışla 85 milyar 548 milyon TL’ye, özkaynak büyüklüğünün yüzde 11.1 artışla 13 milyar 257 TL’ye ve net kârının da yüzde 15 artışla 1 milyar 560 milyon TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde büyümenin devam edeceğine olan inancımız tamdır" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle