GeriEkonomi Faiz krizinin faturası 5.2 milyar dolara çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz krizinin faturası 5.2 milyar dolara çıktı

Mali piyasalardaki faiz gerginliği devam ediyor. Dün gecelik repo faizi yüzde 151, İnterbank faiziyse yüzde 135 oldu. Bankalar Merkez Bankası'ndan 950 milyon dolar aldı. Merkez Bankası kasasından son 8 günde 5.2 milyar dolar çıkış gerçekleşti.

PİYASALARDAKİ dalgalanma dün de sürdü. Önceki gün gecelik ortalama repo faizi yüzde 199, İnterbank faizi de 184 olmuştu. Dün ise ortalama gecelik repo faizi yüzde 151, İnterbank faizi ise 135 olarak gerçekleşti. Bono piyasasındaysa önceki gün en aktif Hazine kağıdı olan 20 Haziran 2001 tarihli tahvilde yüzde 53.42 olan oran, dün gün içinde yüzde 55'e yükseldi. bugün valörlü bono işlemlerindeki faiz oranıysa yüzde 53.5 oldu. Dün piyasaları sakinleştirebilmek için 950 milyon dolarlık döviz satmak zorunda kalan Merkez Bankası'nın 8 günlük rezerv kaybı da 5.2 milyar dolara yükseldi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise önceki gün kaybettiği 955 puandan sonra dün de 129 puan geriledi. İMKB-100 Endeksi, yüzde 1.34 gerileyip 9 bin 513 puandan kapandı. Borsadaki işlem hacmiyse 3 Kasım'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşıp 658 trilyon 259 milyar lira oldu. Borsadaki işlem hacmi ulaştığı rakamla, önceki güne göre yüzde 85.6 oranında artış kaydetti.

BEKLENTİLİ BAŞLANGIÇ

Önceki akşam İstanbul'da Hazine Müsteşarı Selçuk Demiral, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel ile 19 piyasaya yapıcı banka yöneticilerinin katıldığı toplantıdan sonra dün sabah yapılan açıklamalar piyasanın güne beklentili başlaması sonucunu doğurdu. Dün sabah Merkez Bankası, bir açıklama yaparak bankaların döviz depo işlem limitlerini yüzde 50 artırdığını bildirdi. Bu nedenle, İnterbank'ta yüzde 198'e kadar yükselen gecelik faiz, öğlene doğru 158'e kadar indi. Repo piyasasında sabah saatlerinde yüzde 200'ü gören gecelik faiz oranları öğle kapanışında yüzde 152'ye kadar düştü. Yine öğle kapanışında bankaların Merkez Bankası'ndan satın aldığı döviz miktarı 400 milyon dolar civarında kaldı. Açılıştan sonra satış ağırlık bir yön izleyip 8 bin 867 puana kadar düşen İMKB'de de toparlanma gerçekleşti ve ilk seans, dünün altında olmakla birlikte 9 bin 435 puandan kapandı. Öğleden sonra Merkez Bankası'nın limitlerini artırmasına rağmen piyasanın ihtiyaç duyduğu döviz ve TL rahatlamasını sağlamaması piyasalardaki dengeleri değiştirdi. Bankaların dövize olan talebi arttı. Bu nedenle günün ikinci yarısında bankalar Merkez Bankası'ndan yaklaşık 550 milyon dolar aldılar ve Merkez Bankası'nın günlük dolar satışı 951 milyon doları buldu.

Merkez Bankası mali piyasalardaki likidite sıkışıklığının giderilmesi için verdiği desteği dün de sürdürdü. Merkez Bankası, dünkü haftalık repo ihalesinde piyasaya yüzde 218 faizle, 1 katrilyon 830 trilyon lira verdi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False