GeriEkonomi F-16’lar artık ‘yerli bellek’le uçacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F-16’lar artık ‘yerli bellek’le uçacak

F-16’lar artık ‘yerli bellek’le uçacak
refid:16554457 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türkiye, askeri teknolojide devrim niteliğinde bir adımla, ABD lisansı ile Türkiye’de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli üretim olmasını kararını aldı.

NATO kod adı Fighting Falcon (Savaşan Şahin) olan F-16 uçaklarını yabancı yazılım ve dolayısıyla yabancı etkisinde uçuş görevleri icra etmekten kurtaracak projeye de “Özgür proje” ismi verildi. Buna göre modernize edilmesine daha önce karar verilen “Blok 30” tipi F-16’lardan birisine milli görev bilgisayarı konulacak. Bu yazılımı da tamamen Türk mühendisleri hazırlayacak. Milli görev bilgisayarının yerleştirileceği F-16’dan elde edilecek deneyimlerden, Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde üretimi yapılması kararlaştırılan milli savaş uçağında da yararlanılacak.
Aselsan üretecek
F-16’nın görev bilgisayarının milli imkânlarla üretilmesini Aselsan üstlendi. Bu çalışma ile uçakların uçuş güvenliğine ait her türlü bilgi milli sistemle kontrol edilecek. Bu çalışma sonucunda, görev bilgisayarının ABD tarafından elektronik olarak kontrol edilmesi ihtimali ortadan kalkacak.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle