EÜAŞ’tan 20 megavatlık tesis... ‘Hidrojende yol alıyoruz’

Güncelleme Tarihi:

EÜAŞ’tan 20 megavatlık tesis... ‘Hidrojende yol alıyoruz’
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 25, 2023 07:00

ENERJİ sektörünün bir araya geldiği etkinliklerden olan ve bu yıl 27’ncisi düzenlenen ICCI Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı “İklim Değişikliğine Duyarlı Sürdürülebilir, Verimli Enerji Dönüşümü” temasıyla düzenlendi.

Haberin Devamı

TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, bu yıl fuarda 100’den fazla katılımcı olduğunu ve 20 bin misafir hedeflediklerini söyledi. Fuarlara her sene yabancı ilgisinin arttığını belirten Şenel, “Türkiye’nin çıkış yolu ihracat. Katma değeri yüksek ihracat yapmamız gerekiyor” dedi.

DÖNÜŞÜM KONUŞULUYOR

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz de Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Dünyanın ana konusu enerjide dönüşüm. Çünkü dünya karbon emisyonunun azalması gerektiğine inanıyor. Enerjinin tamamını karbonsuz üretmemiz lazım. Bununla ilgili planlar ortaya konuldu ama karbonsuz bir dünyaya hazır değiliz. Dünyanın an itibariyle doğalgaz elektriğinin yüzde 41’i kömür santrallarından. Dolayısıyla yerine alternatifler konulması gerekiyor. Hidrojen bizim gelecekteki enerji kaynağımız olacak” dedi.

Haberin Devamı

Dünyanın daha fazla hidrojen üretmek istediğini belirten Alagöz, “Biz şu anda bor kaplamalı yanma odalarıyla hidrojen yakma konusunda çok mesafe aldık. 20 megavatlık hidrojenle kömür gazlarının karıştırılarak yakılacağı bir tesis kuruyoruz.Önümüzdeki yıl içerisinde ilk sonuçları almayı hesaplıyoruz. Tesis Ankara Çayırhan’da termik santral yerleşkemizin içerisine yapacağız” dedi.

SEÇİM ETKİLEDİ

Alagöz, seçim sebebiyle yabancı yatırımcının da bekleme döneminde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Seçimler her ülke için bir belirsizlik ortamıdır. Seçim sonrasında çok daha kararlı bir şekilde enerjideki yatırımlara devam etmemiz gerekiyor. Bekleme lüksümüz yok.”

 

BAKMADAN GEÇME!