Eski Milletvekiline 800 bin liralık tazminat şoku

Eski Milletvekiline 800 bin liralık tazminat şoku

Mahkemeden yüzbinlerce kişiyi ilgilendirecek bir karar çıktı. CHP Antalya eski milletvekili Nail Kamacı, otomobilini partinin bir işi nedeni ile İl Başkanı Mustafa Çetin Kaya'ya verdi. Veysel Çapan'ın kullandığı araç kaza yaptı ve İl Başkanı Kaya ile birlikte araçtaki 2 kişi öldü. Ağır Ceza Mahkemesi Çapan'a hapis cezası verdi. Ölen İl Başkanı'nın ailesi, araç sahibi Nail Kamacı ve şoför hakkında tazminat davası açtı. Mahkeme ikiliyi, 800 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. hürriyet.com.tr'ye konuşan eski Vekil Kamacı, "Arabayı başkasına vermek suçsa herkes bu suçu işliyor demek ki. Kesilen ceza malvarlığımı aşıyor" dedi.

Haberin Devamı

Antalya eski CHP İl Başkanı Mustafa Çetin Kaya ve 2 partilinin öldüğü kazada otomobilini ödünç veren eski CHP milletvekili Nail Kamacı tazminata mahkum oldu. Otomobilini partili arkadaşına ödünç veren Kamacı ile aracı kullanan Veysel Çapan, ölenlerden Kaya’nın eşi ve kızına, faiziyle birlikte 800 bin lirayı bulan tazminat ödemeye mahkum oldu. 

Eski Milletvekiline 800 bin liralık tazminat şoku

2001'DE MEYDANA GELEN KAZADA İKİ KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

CHP il başkalığını 5 Haziran 2001 tarihinde yapılan kongrede kaybeden Mustafa Çetin Kaya, 16 Haziran 2001 tarihinde, Gündoğmuş İlçesi’ndeki bir parti etkinliğine gitmeye karar verdi. Aklına aracı LPG’li olan partililerden Nail Kamacı geldi. Kamacı, Kaya’nın isteğini kıramayarak, 07 EF 646 plakalı otomobilini ödünç verdi. Kamacı’dan otomobili alan Mustafa Çetin Kaya, parti yöneticilerinden Mehmet Atmaca ve delege Mehmet Erdem’le birlikte sürücü Veysel Çapan’ın kullandığı otomobille Gündoğmuş’a giderek parti etkinliğine katıldı. Partililer, etkinliğin tamamlanmasından sonra akşam saatlerinde Antalya’ya dönmek

Haberin Devamı

Eski Milletvekiline 800 bin liralık tazminat şoku
'ARABAYI BAŞKASINA VERMEK SUÇMUŞ'

Mahkemeden çıkan karar sonrası hürriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan CHP eski Antalya milletvekili Nail Kamacı karara tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Toplam ceza 800 bin lira. Bu ceza iki kişiye bölünmüş olacak. Tüm malvarlığım kesilen cezaya yetmiyor. Üstelik 2 çocuğum var. Hangi milletvekili, hangi belediye başkanı arabasını partisinin faaliyetleri için kullandırmıyor ki. Bu insani bir durumdur, toplumsal dayanışmanın da gereğidir ayrıca. Fakat, kanuna göre bu suçmuş.

Bunu ben de bilmiyordum. Arabanı başka birisine vermeyeceksin demek ki. Fakat bunu kaç kişi biliyor. Toplumsal bir yara aslında bu... Yani bir komşunuz sizden araba istiğinde, siz arabanızı komşunuza verdiğinizde, adam kaza yapıp ölürse, ailesi size tazminat davası açarsa suçlu bulunursunuz. Ben daha önce ilçe başkanlığı da yaptım. Partiden arkadaşlarımla onlarca kez benim arabayla bir yerlere gittik. Demekki başıma daha büyük felaketler de gelebilirmiş. Ancak eğer arabanızı başkasına vermek suçsa demek ki herkes suç işliyor. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gerekir. Biz kararı Yargıtay’a taşıyacağız. Orada hukuk vicdanının olacağını umuyorum.

üzere yola çıktı.

Haberin Devamı

OTOMOBİL UÇURUMA YUVARLANDI

Gündoğmuş’un Köprülü Beldesi yakınlarına geldiklerinde sürücü Veysel Çapan direksiyon hakimiyetini kaybedince, otomobil 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada CHP eski İl Başkanı Mustafa Çetin Kaya ile partililer Mehmet Atmaca ve Mehmet Erdem öldü, alkollü olduğu belirlenen sürücü Veysel Çapan ise kazadan yaralı kurtuldu. Kazanın ardından sürücü Veysel Çapan, Alanya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıl boyunca yargılandı ve 2006 yılında 5 yıl hapis cezası aldı ve cezası Yargıtay tarafından onandı.

EŞİ VE KIZI DAVA AÇTI

Kazada hayatını kaybeden CHP eski İl Başkanı Mustafa Çetin Kaya’nın eşi Nurten ve kızı Duygu Kaya ile Mehmet Erdem'in eşi Hatice Erdem ve çocukları, hem sürücü Veysel Çapan, hem de otomobilini ödünç olarak veren, olaydan 1 yıl kadar sonra yapılan genel seçimlerde CHP’den Antalya milletvekili seçilen Nail Kamacı aleyhine tazminat davası açtı. Yaklaşık 6 yıl boyunca Antalya 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde süren dava, 20 Eylül 2012 tarihinde sona erdi.

Haberin Devamı

 MAHKEME TAZMİNATA HÜKMETTİ

Mahkeme, Mustafa Çetin Kaya’nın eşi Nurten Kaya’ya 47 bin 830 lira destekten yoksun kalma, 15 bin lira da manevi tazminat, kızı Duygu Kaya için ise 4 bin 354 lira destekten yoksun kalma ile 12 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkeme bu paranın kazanın olduğu 16 Haziran 2001 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte otomobili kullanan Veysel Çapan ve otomobilin sahibi Nail Kamacı’dan eşit miktarlarda alınarak Nurten ve Duygu Kaya’ya ödenmesine karar verdi. Nurten ve Duygu Kaya ile Erdem Ailesi'ne ödenmesine hükmedilen toplam tazminat, yaklaşık 12 yıllık faiziyle birlikte 800 bin lirayı aştı.

MAL VARLIĞINA ŞERH KONULDU

Mahkemenin bu kararının ardından CHP eski milletvekili Nail Kamacı ile Veysel Çapan, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu. Nurten ve Duygu Kaya ise paranın tahsili için icra müdürlüğüne başvurdu. İcra Müdürlüğü Kamacı ve Çapan’ın malvarlıklarını tespit ederek, bunların üzerine şerh koydu.

6 bin 98 sayılı Borçlar Kanunu’nun 64/B maddesine göre ’Kusursuz sorumluluk’tan tazminata mahkum olan Nail Kamacı, hem kazanın ve arkadaşlarının kaybının, hem de kazadan sonraki gelişmelerin kendisini çok üzdüğünü; mahkeme kararı Yargıtay aşamasında olduğu için konuşmak istemediğini, Yargıtay kararından sonra konuyla ilgili açıklama yapabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

İŞTE O ‘TEHLİKELİ’ MADDE

Tartışma yaratan karar Trafik Kanunu’nun 85.’inci maddesine dayanılarak verildi. İlgili madde ve eklerinde şu hükümler yer alıyor: “Bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar.”

 

Haberle ilgili daha fazlası: