Erke’nin buluşu ’Con Ahmet’in makinesi’ mi

Güncelleme Tarihi:

Erke’nin buluşu ’Con Ahmet’in makinesi’ mi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 22, 2006 00:00

Yoğun reklamlarla ’bilimsel düşüncenin gücü’ sloganı ile merak kampanyası düzenleyen Erke adlı firma, ’Erke Dönergeç’ adıyla enerji tüketmeden, bedava elektrik üreten bir teknoloji bulduğunu iddia etti. Bazı emekli paşaların da katıldığı toplantıda buluşla ilgili sorular ’gizlilik’ gerekçesi ile yanıtsız bırakıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan itibaren ’Bilimsel düşüncenin gücü’ sloganı ile yoğun reklam kampanyaları düzenlenen ve ne olduğu sır gibi saklanan Erke’nin ’yüzyılın buluşu’ dün ortaya çıktı. Erke Araştırmaları ve Mühendislik adlı firma, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, petrol, su ve gaz kullanmadan elektrik üreten ’Erke Dönergeç’ adında bir makine geliştirdiğini iddia etti. Basın toplantısında, şirketin ortakları, yöneticileri, buluşun nasıl çalıştığı konularındaki sorular ’gizlilik’ gerekçesi ile yanıtsız bırakıldı. Toplantıda, merakla beklenen ürün ile ilgili sorulan soruların hiç birinin yanıtlanmaması, ’con Ahmet’in makinası’ nı akla getirdi.

SIRA SIRA EMEKLİ PAŞA: Aralarında eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Karakuvvetleri eski komutanı Muhittin Fisunoğlu’nun da bulunduğu paşaların en ön sırada yan yana oturdukları toplantıda ürün ile ilgili sunumu da ’şirket danışmanı’ sıfatı ile emekli Tümgeneral Çetin Uğural yaptı.

2007’DE PAZARDA: Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Çetin Uğural, elektrik üretecinin çalışması için maddenin atalet özelliğinden yararlanıldığını belirterek, bu sistemle çalışan makinelerde istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebileceğini savundu. Milli Savunma Müsteşar Yardımcılığından emekli Uğural, buluşun 1992’den itibaren çok gizli olarak yürütülen bilimsel çalışmaların bir sonucu olduğunu aktararak, şirket adına buluşun yurtiçi ve yurtdışı patent başvurularının yapıldığını söyledi. Bulunan sistemle ilgili ilk ürün çeşidi olarak öngörülen elektrik üretecinde seri üretim aşamasına gelindiği bilgisini veren Uğural, 2007 yılı içinde ürünlerin pazara sunulacağını belirtti.

UYGUN GÖRÜNCE AÇIKLARIZ: Buluşu ’Başta Türk milleti olmak üzere tüm dünya insanlığına sunulan bir hizmet’ olarak değerlendiren Uğural, buluşu açıklamama gerekçelerini, "Bugünün bilim literatüründe buluşun açıklanması için temel teşkil edecek bilgi yok. Bu nedenle buluşun dayandığı fizik ve matematik esasları Erke tarafından uygun görülen bir zamanda bilim dünyasına sunulacak. Bu yüzden konuyu tartışmaya açmıyoruz. Kimseyi inandırma gibi bir amacımız da yok. Hatta bu buluşa inanılmaması bizi mutlu eder. Çünkü başarılması imkansıza yakın bir iş olduğunun delili. Basın toplantısında amacımız bu buluşun Türk milletine aidiyetinin tescil edilmesi" şeklinde açıkladı. Uğural, buluşla ilgili patent başvurularının yapıldığını ve bu konuda sürecin işlediğini dile getirerek, bu safhada teknik detayların açıklanmasının emniyet ve gizlilik açısından sorun yaratacağını savundu.

Con Ahmet’in makinesi ne

CON Ahmet’in devridaim makinesi, halk arasında ’hiçbir işe yaramayan buluşlar’ için kullanılan bir deyim haline geldi. Bu deyimi oluşturan hikaye şöyle: Bir zamanlar Con Ahmet diye oldukça meraklı ancak bilgisi biraz kıt bır vatandaş varmış. Con Ahmet "ben bedava enerji makinesi yapacağım " diye tutturmus. Demiş ki, "Bir aküyle bir motoru çalıştırır, bu motorla da bir dinamoyu ve dinamodan alacağı elektriğin bir kısmını da yine akü ve motora vererek geri kalan enerjiyi ben kullanır ve sonsuza kadar mutlu yasarım. Con Ahmet bilgisi olanlar tarafindan ’ti’ye alınmış ve tasarladığı makineye de kendi adına ithafen "Con Ahmet’in devr-i daim makinesi" denmiş.

Daha önce hiç buluş yapmadık

ERKE danışmanı Çetin Uğural, buluşun 2007 yılındaki başbakanlık ya da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce mi, sonra mı pazara sunulacağı yönündeki soruya, "2007 yılında herhangi bir zamanda sunulabilir. 31 Aralık 2007 tarihinde saat 24:00’e kadar buluşu piyasaya sunabiliriz" şeklinde cevap verdi. Uğural, şirketin daha önce başka buluş yapıp yapmadığı sorusuna "hayır" yanıtını verdi. Çetin Uğural, elektrik üretecinin ne kadar maliyetle, kaç kişilik ekiple geliştirildiği sorularına da bilgilendirici cevap vermedi. Uğural, insanlık tarihini etkileyecek buluşu neden daha büyük ya da uluslararası bir törenle tanıtmadıkları ve buluşun gerçek olmaması durumunda Türkiye’ye etkisiyle ilgili soruyu da, "Böyle bir şey olmayacak. Patent için başvurulması nedeniyle çok büyük tanıtım yapmak istemedik" şeklinde yanıtladı. Çetin Uğural, toplantıya neden paşaları çağırdığı şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: "Ben çağırdım katıldılar. Tanıyorum hepsini." Vural Savaş, toplantıya katılma nedenini, "Çetin Uğural çağırdı. Davetli olarak geldim. Kitap Fuarı’nda karşılaştık böyle bir toplantı var deyip katılmamı istedi, katıldım" şeklinde açıkladı.

Sahibi Brother’ın sanayi makinesi temsilcisi

UĞUR Makine’nin sahibi Uğur Ayık ile Sait Ruhi Başaran ve Mustafa Naci Öztürk’ün 1992’de kurduğu Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş.’nin, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarında iş konusu "Ortaya çıkardığı buluşlarla ilgili olarak know-how anlaşmaları yapar, yurtiçinde ve yurtdışında marka tescili, patent çıkartır lisans antlaşmaları yapar, mümessillik, acentelik ve şubeler açar, özel veya resmi kuruluşlarla taahhütlere girerek ortaya çıkardığı buluşların imalat ve satış antlaşmalarını yapar" şeklinde açıklanıyor. Erke’nin merkezi, ortaklarından Uğur Ayık’a ait olan Uğur Tekstil Makinaları olarak görünüyor. Uğur Makina, Brother dikiş makinelerinin sanayi tiplerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor.

Petrol savaşlarını bile durduracağız

ERKE’nin danışmanı emekli Tümgeneral Çetin Uğural, Erke Dönergeç’in bahsedilen özelliklere sahip olması durumunda dünyadaki petrol savaşlarını durdurabileceği ve bu nedenle neden daha büyük bir organizasyonla tanıtılmadığı sorusuna ise, "Evet, dünya savaşlarını durduracak" demekle yetindi.

2 ay önce benzer buluş Denizli’den de çıkmıştı

ERKE’nin dün basın toplantısı ile tarif ettiği buluşun hemen hemen aynısı bundan 2 ay kadar önce Denizlili bir mucit tarafından da ortaya atılmıştı. Denizli’nin yerel internet haber sitelerinden DRTHaber’de 11 Eylül 2006 tarihinde çıkan haberde, "Dizel, benzin ya da doğal gaz gibi herhangi bir yakıta ihtiyaç duymadan, kesintisiz ve bağımsız enerji üretebilen bir makine icat edildi. İcadın sahibi Fahri Akan, buluşunun Türkiye’nin enerji, doğal gaz ve petrolde dışa bağımlılığını ortadan kaldıracağını savunuyor" denmişti.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!