En çok etkilenenlerden oldu! 6 bin kişiyi işten çıkaracaklar

En çok etkilenenlerden oldu 6 bin kişiyi işten çıkaracaklar

Avustralya’nın ulusal hava yolu şirketi Qantas, Kovid-19 salgınının etkilerinden kurtulmak amacıyla çoğunluğu uluslararası hizmet birimlerinden olmak üzere 6 bin personeli işten çıkartacağını açıkladı. İleriki yılarda ortaya çıkması öngörülen 15 milyar dolarlık masraftan kaçınmak için 12 ay içinde 100 kadar uçağın depolanacağını duyuran şirket, daha önce askıya alınan 15 bin çalışanın ne zaman geri döneceğini konusunda tarih vermedi.

Haberin Devamı

Avustralya'nın ulusal taşıyıcısı Qantas'ın koronavirüs pandemisinden hayatta kalma planlarının bir parçası olarak 6.000 kişiyi işten çıkaracaklarını belirttiler. Bu rakam şirketin iş gücünün 5'te birine denk geliyor.

Avustralya'nın ulusal taşıyıcısı, küresel hava yolculuğundaki çöküşün gelirleri harap ettiğini söyledi. BBC'nin haberine göre perşembe günü, genel müdür Alan Joyce, havayolunun önümüzdeki üç yıl içinde daha küçük gelirler beklediğini ve hayatta kalmak için daha küçük bir operasyon olmaya zorladığını söyledi.

Avustralya, virüs eğrisini diğer uluslardan daha hızlı düzleştirdi, yani iç hat uçuşlarına olan talep geri döndü ve 2022 yılına kadar tamamen toparlanması bekleniyor.

İŞSİZLİĞİN ARTMASI BEKLENİYOR

Çıkartılacak işçilere ödenecek tazminatın 600 milyon doları bulacağını aktaran Qantas'ın CEO’su Alan Joyce, milyarlarca dolarlık kaybın, kendilerine başka seçenek bırakmadığını söyledi.

Qantas, Avustralya sınırlarının yıl sonuna kadar kapalı kalabileceğinin açıklanması üzerine, uluslararası uçuşları ekim ayının sonuna kadar iptal etmişti.

Haberin Devamı

Hava yolu şirketinin işçileri çıkartmasıyla ülkedeki işsizlik oranının artması bekleniyor.

Avustralya'da nisan ayında 6,4 olan işsizlik oranı, Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle geçen ay 7,1’e yükselmişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası: