Dolar 23 TL’yi aştı borsa yükseldi

Güncelleme Tarihi:

Dolar 23 TL’yi aştı borsa yükseldi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 08, 2023 07:00

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rasyonel politikalara geri dönüş vurgusunun yansımaları sürüyor. BIST 100 dünkü kapanışta 5.561 puana ulaşırken, dolar/TL’deki yükseliş ise gün içinde yüzde 7’yi aştı. Yabancı yatırımcının gelişi için ise yeni ekonomi politikasına ilişkin atılacak somut adımlar bekleniyor.

Haberin Devamı

Hem Borsa İstanbul’da hem de dövizde yaşanan hareketlilik, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rasyonel politikaların gerekliliğine dair açıklamalarını gündemde tutmaya devam ediyor. Gün içinde dolar/TL’de sert yükseliş görülürken, kapanışta 23.17 seviyesi kaydedildi, parite gün içinde ise yüzde 7’nin üzerinde artış gösterdi. Euro/TL ise kapanışta 25.01 oldu. BIST 100 ise günü yüzde 3.20 yükselişle 5.561 puandan tamamladı.

ŞİMŞEK GÜVEN VERİYOR

TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ODTÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Atılım Murat, dolar/TL’nin 24-25 seviyesine çıkabileceğini ancak sonrasında tamamen serbest bırakılmayacağı tahmininde bulundu. “Merkez Bankası’nın ilk toplantıda faizi yüzde 8.5’ten yüzde 25 seviyesine çıkararak bir U dönüşü yapacağından emin değilim” diyen Murat, “Faiz artırımından sonra sözlü yönlendirmeyle artırıma devam edileceği mesajı verilebilir. Bu da piyasada rahatlamaya neden olacaktır. Rasyonel politikalar bunlardan oluşacak” değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamı

Enflasyonla mücadelede kredi musluklarının kısılmasına da dikkat çeken Murat, “Reel sektör şikayet ediyor ama BDDK’nın kredi istatistiklerine baktığımız zaman yıllık bazda TL kredilerdeki artış oranı yüzde 100’ün üzerinde. 13 haftalık ortalamalara baktığınız zaman kredi artış hızı muazzam. Önümüzdeki dönemde alınacak önlemlerden biri de krediler olmalı. Bol ve ucuz kredi dönemi devam ettiği sürece enflasyonla mücadelemiz başarısız olur. Mehmet Şimşek’in elinde bir anda enflasyonu, cari açığı düşürecek sihirli değnek yok ancak Mehmet Şimşek ismi yabancı yatırımcıya güven vereceği için önemli” yorumunu yaptı.

DOLAR/TL’DE BİR HAFTALIK GÖRÜNÜM

Dolar 23 TL’yi aştı borsa yükseldi

BORSADA 6.000 BEKLENTİSİ

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer ise piyasadaki hareketiliği şu sözlerle değerlendirdi: “Kurun artmasıyla birlikte gelebilecek fiyat davranışlarının bozulması kısa vadede bir risk yaratsa da para politikasında alınacak sıkılaşma kararları kurda bir dengelenme yaratabilir. Sözel yönlendirmenin güçlü olması beklenti yönetimini de sağlayacaktır. Borsa İstanbul net bir şekilde normalleşmeyi fiyatlıyor. Borsada muhtemelen bu hızlı yükselişin bir düzeltmesi olacaktır. 5.200 seviyesi bu anlamda önemli bir destek olarak izlenebilir. Ekonomide alınacak doğru aksiyonların ve güçlü sözlü yönlendirmenin bizi kısa vadede 6.000 seviyesine taşıyabileceğini düşünüyorum. Yabancı yatırımcının teveccühü ile çok daha ilgi çeken bir endeks hareketi oluşabilir.”

Haberin Devamı

BORSADA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Dolar 23 TL’yi aştı borsa yükseldi

GÖZLER SOMUT ADIMLARDA

Yatırım Finansman Başekonomisti Erol Gürcan ise “Enflasyon, kurun seyri açısından tek belirleyici olmasa da en önemli etkenlerden. Kurun bundan sonraki seyri açısından, alınacak aksiyonların hem yurtiçi döviz talebini azaltıp azaltmayacağı hem de yurtdışı sermaye hareketlerini çekip çekmeyeceği belirleyici olacak. Hisse senetleri açısından mevcut momentumun devam etmesi için yabancı yatırımcı girişi ve yeni politikalar kapsamında atılacak somut adımlar takip edilecek. Risk primindeki azalış ve uzun vadeli Eurobond faizlerinin gerilemesi, uzun vade için hisse senetleri değerlemelerine olumlu yansıyacak faktörler arasında” değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamı

FAİZ ARTIŞIYLA SERMAYE GİRİŞİ

TCMB eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, sosyal medyada yaptığı paylaşımda kurdaki hareketliliğe ilişkin, “Türk varlıkları dolar cinsinden ucuzlatılıp bir eşikten sonra (seviye sormayın) faiz artışıyla sermaye girişi amaçlanacak gibi görünüyor. Pratikte bunu yapmak kolay değildir ama döviz işlem kısıtlamaları devam ederken mümkün olabilir” dedi.

YABANCININ GELİŞİ ZAMAN ALACAK

Tasarruf sahibi, ihracatçı, reel sektör, bankalar herkes aynı anda mutlu olamaz. İstikrar programı açıklandıktan sonra birileri üzülecek” diyen Atılım Murat, yabancı yatırımcı için Naci Ağbal dönemindeki yaşananları hatırlatarak, yatırımcıların gelişinin zaman alacağını söyledi: “Ağbal’ın TCMB başkanlığı döneminde 3 ayda 16.5 milyar dolar portföy girişi oldu. Görevden alınmasının ardından ilk piyasa açılışında ise Türkiye Eurobond’larına, tahvillerine ciddi satış geldi; Londra’da New York’ta kariyerler bitti. Yabancıların yoğun bir şekilde girişi için zaman gerekiyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!