Deprem bölgesinde yerinde istihdam hazırlığı: Bölgede işgücü göçü olmamalı

Güncelleme Tarihi:

Deprem bölgesinde yerinde istihdam hazırlığı: Bölgede işgücü göçü olmamalı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 18, 2023 07:00

Depremin etkilendiği 11 ilde yaraların sarılması için hummalı bir çalışma var. Bölgeden göç, sosyal ve ekonomik dengeler açısından endişe uyandıran konulardan biri. İş dünyası ve sivil toplum kuruluşları bu illerde yaşamın yeniden yeşermesi için yerinde istihdam planlarına odaklandı. PERYÖN Başkanı Buket Çelebiöven, “Depremzedelerin öncelikli istihdamı için çağrı hazırlığındayız. Büyük bir genç nüfus var. Staj ve istihdam olanakları için projeler yürütüyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Depremin etkilediği 11 ilde 13 milyonu aşkın nüfus, kayıpların ardından yaşamın yeniden nasıl yeşereceği sorusuyla baş başa. Büyük bir dayanışma ile sadece binaların değil acıların da enkazı kaldırılmaya çalışılıyor. Depremzedelerin bir bölümü güvenli bölgelere göç ediyor. Genç nüfusun yoğunluğu normalleşme için bir şans olarak görülürken yerinde işgücü projelerinin hayati önem taşıdığı belirtiliyor.

Kariyer.net, Eleman.net gibi özel istihdam şirketleri şimdiden depremzedelerin özgeçmişlerini toplayarak şirketlerle buluşturacak kampanyalara başlamış durumda. Açıklamalara göre 10 binlerce CV bu şirketlerin havuzlarına dahil oldu. Eleman.net “Sen de El Ver” diyerek depremzedelere özel aday havuzu oluşturdu. Depremzede vatandaşlara özel ilan bölümü açtı. 10 il için depremzede.eleman.net’i kurdu.

Haberin Devamı

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ OLMALI

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin insan kaynakları yöneticilerini çatısı altında toplayan Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), büyük bir istihdam seferberliği için kolları sıvamış durumda. PERYÖN Başkanı Buket Çelebiöven, “Bu seferberliği de dayanışma açısından çok önemli buluyoruz. Deprem bölgesindeki iyileşme için yerinde işgücüne çözüm bulunmalı. Oradaki şirketlerin yeniden çalışması, ekonomik ve sosyal yaşamın tekrar canlanması çok önemli. Konuştuğumuz şirketler çalıştıracak eleman bulamadıklarını belirtiyorlar. Herkesin acısı henüz çok yeni. Normalleşmek için çok dikkatli olmak gerekiyor” dedi. Bölgeden göç edenlerin de istihdama katılmak zorunda olduklarını vurgulayan Çelebiöven, PERYÖN olarak şirketlerle görüşmeler yürüttüklerini söyledi. Çelebiöven şöyle devam etti: “Şirketlere bir çağrıda bulunacağız. Depremzedelerin öncelikli istihdam edilmeleri, pozitif ayrımcılıkla işgücüne katılmaları için. Oradaki genç nüfus ve büyük üniversiteler bir araya getirilebilir. Uzaktan çalışmanın bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Konteyner kentlere birçok kişinin kullanabileceği mobil ofis üniteleri kurulması, staj ve istihdam olanakları için çalışıyoruz.”

Haberin Devamı

Deprem bölgesinde yerinde istihdam hazırlığı: Bölgede işgücü göçü olmamalı

Alkaş Danışmanlık Yöneticisi Avi Alkaş da, sivil toplum kuruluşlarıyla depremzedelerin yerinde istihdamı için çalışanlardan. Kent merkezlerine 15 dakikalık uzaklıkta ortak çalışma alanları kurularak güvenli istihdam fırsatı sunulabileceğini söyleyen Alkaş, “Gençlerin bulundukları yerlerde güvenli yaşam sürmeleri için çalışıyorum. HAN Spaces gibi paylaşım ofislerinin deprem bölgesinde hayata geçirilmesi için görüşmeler yapıyoruz.” dedi.

CEO’LAR GÖNÜLLÜ DESTEK VERECEK

- Odgers Berndtson Türkiye CEO’su Ayşe Öztuna da Bir Gün CEO platformunun depremzede gençlerin iş hayatına katılması için proje hazırlığında olduğunu belirtti. Öztuna, “Gönüllü CEO’larla depremzede gençlere mesleki ve gelişim desteği için çalışma yürütüyoruz. Yurtdışı ofislerinden destek var. İş dünyası yetenek krizi yaşıyor. Bir-iki hafta içinde projeyi başlatmış olacağız” diye konuştu.

Haberin Devamı

Deprem bölgesinde yerinde istihdam hazırlığı: Bölgede işgücü göçü olmamalı

TEPE HOME’DAN İŞE ALIM HAMLESİ

- Tepe Home afetten etkilenerek şehir değiştirmek zorunda kalanlara istihdam sağlamak üzere kadrosunu genişletme kararı aldı. Birçok afetzedenin Ankara’ya göç etmek zorunda kaldığını söyleyen Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan, “Vatandaşlarımızın hayatlarını idame ettirebilmeleri için fabrikamızda depremzedelere özel işe alım başlattık. Yaralarımızı sarmak istiyoruz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!