Deprem Alman şirketi de etkiledi

Güncelleme Tarihi:

Deprem Alman şirketi de etkiledi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 18, 2023 07:00

Almanya merkezli reasürans şirketi Munich Re, Türkiye’deki deprem felaketinin şirketin kârlılığını etkilediğini belirtti.

Haberin Devamı

AFP’nin haberine göre, ilk çeyrek dikkate alındığında, şirketin net karlılığı yıllık yüzde 14 düşerken, 1.27 milyar Euro olarak açıklandı. Munich Re CFO’su Christoph Jurecka yaptığı değerlendirmede, doğal felaketler kaynaklı kayıpların beklenenden daha yüksek olduğunu ve toplamda 870 milyon Euro’luk kayıp yaşandığını belirtti. Geçtiğimiz şubat ayında Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlerin 50 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu hatırlatan ve sadece Munich Re’ye olan maliyetin 600 milyon Euro olduğunu ifade eden Jurecka, “Son dönemde gördüğümüz en yıkıcı felaketlerden biriydi” dedi.

Deprem Alman şirketi de etkiledi

Christoph Jurecka

Haberin Devamı

Şirketin sigorta anlaşmalarında yıllık geliri yüzde 7’yi de aşarak 14.2 milyar Euro’ya ulaştı. Bu yükselişi Asya ve Güney Amerika’da artan fiyatlar ve yeni iş alanlarının sırtladığı kaydedildi. Gruptan yapılan açıklamada 2023 yılında 4 milyar Euro’luk net kârlılığa ulaşma konusunda hedeflerin gerçekleştirilebileceği kaydedildi. Ukrayna Savaşı, piyasadaki oynaklık ve kırılgan makroekonomik gelişmeler nedeniyle tahmin edilenin ötesinde belirsizliklerle karşılaşılabileceği konusunda da uyarı yapıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!