GeriEkonomi Cep ithalatına tedbir öncesi "kaçak" uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep ithalatına tedbir öncesi "kaçak" uyarısı

Cep ithalatına tedbir öncesi "kaçak" uyarısı
refid:29449795 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, elektrik-elektronik ürünlerin ithalatına yönelik korunma önlemi nedeniyle yurda kaçak sokulan ve vergi ödemeden satışa sunulan telefon sayısının artabileceğini söyledi.

Ekşi, yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarının ithalatında özel tedbir uygulanacağı yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Korunma önlemi nedeniyle söz konusu cihazların fiyatlarının artacağını ve kaçak ürünlerin çoğalacağını savunan Ekşi, "Vergi ödenmeden satışa sunulan telefon sayısı artacak. Bu durum kayıtlı çalışan sektörümüzü olumsuz yönde etkileyecek. Düşen satışlar sektörde gelirleri düşürecek" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda elektronik cihazların perakende satış fiyatının yüzde 15 yükseleceğini, satışların ise yaklaşık yüzde 20 azalacağını dile getiren Ekşi, "Halihazırda yılda 1 milyonu aşan sayılara ulaşan yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısı da önümüzdeki yıl yüzde 30 artabilir. Sektörü, azalan satış ve gelirler dolayısıyla zor günler bekliyor. Sektörde çalışan sayısında da azalma yaşanabilir" diye konuştu.

MOBİSAD olarak 300 bini aşkın sektör çalışanıyla devletin gelirlerinin artmasını, ithalat rakamlarının azalmasını ve cari açığın düşmesini istediklerini aktaran Ekşi, şunları kaydetti:

"Yüzde 25 özel tüketim vergisi ve yüzde 18 katma değer vergisine tabi olan cep telefonlarının ithal maliyetinin daha da artması, yurda kaçak yollarla giren cihaz sayısını yükseltip, vergi kaybına yol açacaktır. Lüks kategorisinde değerlendirilebilecek telefonların yanı sıra, düşük fiyatlı telefonlar da bulunuyor. Bu nedenle yapılacak düzenlemede fiyat kategorilerinin dikkate alınmasında fayda var. Aksi halde tüketiciler de mağduriyet yaşayabilir."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle