GeriEkonomi Çek keserken kredi titizliği gösterin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çek keserken kredi titizliği gösterin

Çek keserken kredi titizliği gösterin
refid:19823358 ilişkili resim dosyası

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, “Bir ödeme aracı olan çek, piyasada kredilendirme aracına dönüştü. Bankalar müşteriye kredi verirken nelere bakıyorsa, çek alıp verenler de o hassasiyeti göstermeli” dedi.

KARŞILIKSIZ çekte doğrudan hapis cezasını kaldıran yasa değişikliğinin Meclis’ten geçmesiyle birlikte Türkiye Bankalar Birliği’nden kullanıcılara uyarı geldi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, “Çek bir ödeme aracıdır. Ama piyasa bunu bir kredilendirme aracı olarak görüyor. Biz bir müşteriye kredi verirken nelere bakıyorsak, o zaman çek alıp verirken de girişimcilerimizin o hassasiyetleri göstermesi lazım. Burada biraz daha duyarlı ve basiretli davranırsak bir problem olacağını düşünmüyorum” dedi.

Çekle ilgili yeni düzenlemeleri de değerlendiren Hüseyin Aydın, şöyle konuştu: “Yasaya şöyle bir bakıldığında hani bir deyim vardır ‘ekonomik suç, ekonomik ceza’ diye. Yasa yapıcılar sormuşlardır biz de kendi üyelerimizle bunu paylaştık görüşlerimizi bildirdik. Yasa yapıcılar doğal olarak bizim görüşlerimizin bir bölümüne katıldı, bir bölümüne katılmadı. Kamu oyunda en çok tartışılan konu hapis cezasıyla ilgili bölüm. Biz onun tartışma tarafı olmayacağız. Bazen o işi yapamamak, kullandırmayı yasaklamak da son derece önemli bir müeyyidedir.”

Kamuyu aydınlatacağız
Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) konuşan Hüseyin Aydın, risk santralizasyon merkezinin de daha işlevsel hale getirileceğini belirterek, şunları dile getirdi: “Girişimcilerin tereddüt ettiği konular orada çözülebilecek. Bu konuda muhtemel sivil toplum örgütleri, Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürümüz, Bankalar Birliğinin Genel Sekreteri, Adalet Bakanlığının yetkilileri hep birlikte kamu oyunu ciddi şekilde bilgilendireceğiz.”
Aydın, bankaların tüm sektörlere eşit mesafede durduğunu ama zaman zaman öne çıkan sektörler bulunduğunu, örneğin son dönemde enerji yatırımlarının daha önemsendiğini anlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Aslında her şeyde yenilik yaptığımız bir dönemde kredilendirme süreçlerini yeniden tarif etmemiz lazım. Nasıl bir tarımı finanse etmek istediğimizi daha önce açıkladık. Biz tarımın endüstriyelini yapacağız. Endüstriyel tarım için de devletin sağladığı imkanların farklı alanlarda ticaret yapanlarca da bu sektörlere yatırım yapılmasının yönünün ve yolunun açılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz.”

Faizler ikinci yarıda düşecek

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, faiz ve kurla ilgili şudeğerlendirmeyi yaptı: “Kur ne olur, faiz oranları ne olur şeklindeki soruları aslında bankacılar olarak çok cevaplamıyoruz. Bugünkü gidişat elbette yılın ikinci yarısında faizleri aşağı yönlü görüyorum. Çünkü kaynak tarafında bir gevşeme var. Doğal olarak bu da aktife yansıyacaktır. Altın gibi değerli madenlerin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bankalar bu ürünleri ekonomiye kazandırmak için ciddi anlamda faaliyet gösteriyor.”

Bankaların sorumluluk sınırı yaprak başına 1000 lira

KARŞILIKSIZ çekte doğrudan hapis cezasını kaldıran yasa önceki akşam TBMM’den geçti. Bankalar her çek yaprağı için, karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 1000 lira veya üzerinde ise 1000 lira, çek bedeli 1000 liranın altında ise çek bedelini ödeyecek. Karşılığının kısmen bulunması halinde de çek bedeli 1000 lira veya altında ise kısmi karşılığı 1000 liraya tamamlayacak. Çek bedeli 1000 liranın üzerinde ise kısmi karşılığa ilave olarak 1000 lirayı ödeyecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False