GeriEkonomi BOTAŞ'ı kurtarma planı: EGO özelleştirilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BOTAŞ'ı kurtarma planı: EGO özelleştirilecek

BOTAŞ'ı kurtarma planı: EGO özelleştirilecek
refid:5441432 ilişkili resim dosyası

İflasın eşiğine gelen BOTAŞ'ın kurtarmak için düğmeye basıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Büyükşehir belediyesine bağlı EGO'nun özelleştirileceğini muhtemelen blok satış yönteminin uygulanacağını açıkladı.

Dış Ticaret Müsteşarlığında yapılan Türkiye Moldova Karma Ekonomik Komisyonu'nun 4. toplantısına katılan Bakan Güler, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının, “EGO'nun BOTAŞ'a doğal gaz borçlarından dolayı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin bazı banka hesaplarına haciz konulup konulmadığı” yönündeki sorusu üzerine Bakan Güler, olayın doğru olduğunu söyledi.

EGO'nun BOTAŞ'a olan borçlarından dolayı, dün akşam Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve kendisinin üçlü bir görüşme yaptığını belirten Güler, şöyle devam etti:

“EGO'nun özelleştirilmesinde düğmeye bastık. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilgili yasa taslağını bu hafta sonuna kadar hazırlayacak. Bu taslağı biz hemen yasalaştıracağız. Dolayısıyla süratli şekilde EGO'yu özelleştireceğiz. Netice itibariyle hem biz (BOTAŞ) hem de Hazine, buradaki alacaklarını alacaklar. Artan para ile de yatırımları yapılacak.”

Özelleştirmeyle, EGO ile ilgili sorunun çözüme kavuşturulacağını belirten Güler, özelleştirme modelinin yasa taslağı ile ortaya çıkacağını, büyük bir ihtimalle “blok satış” ile özelleştirme olabileceği kaydetti.

Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, BOTAŞ yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonrası, EGO'nun banka hesabındaki haczin kaldırılarak, normal ödeme tarifesine dönüldüğünü söylemişlerdi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False