Başarılı girişimcilere Ulukaya desteği

Başarılı girişimcilere Ulukaya desteği

TÜRKİYE’de hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimci adayları ve dünyaya açılmak isteyen startuplara destek veren Chobani Kurucusu Hamdi Ulukaya’nın girişimcileri destekleme programı Hamdi Ulukaya Girişimi’nin (HUG) ikinci dönem katılımcıları ABD’ye gitti.

Haberin Devamı

2017 yılında 5 milyon dolar yatırımla kurulan HUG’ın ikinci dönemi için 17 jüri üyesinin, 2 bin 126 startup, 7 bin 489 girişimci adayı başvurusu arasından 3 ay süren değerlendirme sonucu belirlediği 18 girişimci adayı ve 6 startupın ABD Eğitim Programı başladı.

HUG’a katılan girişimler şu şekilde:

3D3 Teknoloji: Eğitim 4.0 konseptine yönelik 3 boyutlu yazıcı başta olmak üzere çeşitli teknoloji çözümleri üreten 3D3 Teknoloji, faaliyetlerini ODTÜ Teknokent’te yürütüyor.

Biolive: Türkiye’de 350 bin ile 500 bin ton arasında atık olarak çıkan zeytin çekirdeklerinden biyoplastik üretiyor.

ÇiftçidenEve: Tarım üreticileri ile tüketicileri bir araya getiriyor. Girişim, tüketicilerin doğal ve sağlıklı ürünlere daha makul fiyatlar ile ulaşmasını sağlarken, çiftçilerin ise hak ettikleri değeri kazanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

MIPS: Akıllı telefonlarla entegre şekilde çalışan ‘Ev Tipi Sperm Test Cihazı’ projesi ile erkekler sperm kalitelerini rahat ve konforlu bir şekilde öğrenebiliyor.

Lazika: Türk çayı ve çay bazlı ürünleri üretip, dünyaya pazarlama amacıyla yola çıkan Lazika, tüm ambalajları sürdürülebilir prensiplere göre tasarlıyor.

Yalçın Enerji: Dünyanın ilk ve tek gerçek perde görünümündeki güneş paneli, ‘güneş perdesi’ ismiyle üretiliyor. 2m x 2m boyutundaki bir perde, dört kişilik bir ailenin yıllık elektrik ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: