Bakan Yumaklı’dan su seferberliği çağrısı: Su riski afete dönüşmesin

Güncelleme Tarihi:

Bakan Yumaklı’dan su seferberliği çağrısı: Su riski afete dönüşmesin
Oluşturulma Tarihi: Kasım 18, 2023 07:00

TARIM ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı kuraklık ve mevcut su durumu karşısında uygulanacak önlem ve planlar ile ilgili adımları ‘Su Verimliliği Seferberliği’ konulu toplantıda aktarıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı katıldı. Bakan Yumaklı, son 10 yılda yaşanan kuraklığa dikkat çekti ve Türkiye’nin su kıtlığı çeken ülkeler kategorisine inmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bakan Yumaklı, “Önümüzdeki 26 yıl içinde sıcaklıklarda artış, yağışlarda ve toplam kar örtüsünde azalışlar bekliyoruz. Ekim ayında sona eren 2023 su yılında yağışlar uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 6 düştü. En fazla azalma yüzde 25 ile Marmara Bölgesi’nde kaydedildi. Bakan İbrahim Yumaklı, su kaynakları için herkesi katkıda bulunmaya davet ederek, “Artık harekete geçmenin zamanıdır. Risk afete dönüşmeden hep birlikte yönetelim. Bu seferberlikte ‘bir damla da sen ol’ diyoruz” çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

YÜZDE 20 AZALACAK

Yumaklı, “Ülkemizin su potansiyeli dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, kişi başına düşen yıllık su miktarı 1.313 metreküp. Dikkatinizi çekmek isterim, kullandığımız değil, kullanabileceğimiz kişi başı azami miktardan bahsediyorum. Bu değer, uluslararası göstergelere göre ülkemizi su stresi altında gösteren bir gösterge. Bu gidişle, 2030 yılında, yani sadece 6 yıl sonra bu oranın 1000 metreküp altına düşmesi ve ülkemizin su kıtlığı çeken ülkeler kategorisine inmesi mümkün. Yine 6 yıl sonra; nüfusumuzun yarısının; sulu tarım alanlarının ise yaklaşık yüzde 80’inin su yetersizliği tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. 2030 yılına geldiğimizde, ülkemiz nüfusunun yüzde 10 artacağını, su kaynaklarının ise yüzde 20 azalacağını öngörüyoruz “ şeklinde konuştu.

 

BAKMADAN GEÇME!