Bakan Nebati ve Kurum konut fırsatçılarını uyardı: Yanlış yapana gereğini yaparız

Güncelleme Tarihi:

Bakan Nebati ve Kurum konut fırsatçılarını uyardı: Yanlış yapana gereğini yaparız
Oluşturulma Tarihi: Ocak 11, 2023 07:00

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yeni konut kampanyasını açıkladı.

Haberin Devamı

16 Ocak’ta devreye girecek kampanyada orta gelirlinin ev alması için kredi faiz yüzde 0.69’a kadar düştü, vade 15 yıla uzadı. Kampanya henüz başlamadan fiyat artışı iddiaları gündeme geldi. İddialara yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, fırsatçılığa müsaade edilmeyeceğine vurgu yaptı.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Nebati, ‘Yeni Evim’ projesinde fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, “Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar” diye konuştu. Bakan Murat Kurum ise şunları söyledi: “Tüm sürecin şeffaf, denetlenebilir işlemesi için komisyon kuracağımızı söyledik. O komisyonu kuruyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kuruyoruz. Bu komisyon, teknik ve finansal denetim yapacak, firmaların belirlediği fiyatları takip edecek. Burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak. Yani bu ay sattığı konutun veya bir hafta önce sattığı konutun fiyatı neyse, o fiyat doğrultusunda kampanyaya dahil olacak.”

Haberin Devamı

TAPUDA RAYİÇ OYUNU BOZULACAK

Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesinin Türkiye’nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Bakan Nebati, “Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var” dedi.

2. ELDE KREDİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Yeni Evim kampanyası yeni konutlar için geçerli olurken, 2. el konutlar için de çalışma olduğu açıklanmıştı. “Kısa vadede bir şey beklemeyin ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz” diyen Kurum şöyle devam etti: “İkinci ele yapmamamızın sebebi, üretimi ve istihdamı da artırmak. Dolayısıyla ikinci elle ilgili veya orta gelirin üstündeki evlerle alakalı yapılacak bir çalışma, aynı desteklerle olmayacak. 2. el konutta, ilk evini alacaklara uygulayacağımız destekleri uygulayamayacağız. Önü açılacak mı, açılacak. Kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar.”

BAKMADAN GEÇME!