Bakan Kurum açıkladı! Düzce'de hasar tespitleri sona erdi

Güncelleme Tarihi:

Bakan Kurum açıkladı Düzcede hasar tespitleri sona erdi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2022 11:17

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de yaşanan depreme ilişkin, “Düzce’de hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık” dedi.

Haberin Devamı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin ardından 300 kişilik uzman ekiple yapılan kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Bakan Kurum, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Düzce’de hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Ekiplerimiz 66 bin 172 bina, 166 bin 375 bağımsız birimi inceledi. Yıkılacak, ağır hasarlı 791 yapı var. 210 binanın yıkımını şimdiden tamamladık ve yenilerini yapmak için de ihale sürecini başlattık. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden hızla sağlıklı konutlarımızı inşa edeceğiz“ ifadelerine yer verdi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDA 791 BİNA AĞIR HASARLI OLARAK TESPİT EDİLDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise Düzce’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı aralarında inşaat mühendislerinin de bulunduğu 300 kişilik uzman bir ekiple hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Depremin ardından uzman ekiplerin 2 saat içerisinde olay yerine intikal ettiğinin altı çizilen Bakanlık açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Depremin hemen ardından Düzceli afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk. 23 Kasım 2022 tarihinde başlayan hasar tespit çalışmalarımızın neticesinde; 166 bin 375 bağımsız bölüm içeren 66 bin 172 bina inşaat mühendislerinden oluşturulan hasar tespit ekiplerince incelenmiştir. Hasar tespit çalışmaları tamamlanan binalardan 791 bina ise ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir. Hasar tespit çalışmalarına takiben yine Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda kalan 581 binada kontrollü yıkım çalışmaları devam etmektedir.”

TOKİ ELİYLE İHALE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Açıklamada bölgedeki 452 okulda hasar tespit çalışması yapıldığı ve 1 adet okulun orta hasarlı olarak tespit edildiği belirtildi. Bu okulunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güçlendirme çalışmalarının yapılacağı bildirildi. Depremden etkilenen bölgede incelenen okullar ve camiler haricinde 577 adet kamu binasından 5’inde ağır hasar tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, afet konutlarının yapımı için TOKİ eliyle ihale hazırlık çalışmalarının başlatıldığı bilgisine de yer verildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!