Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor

Güncelleme Tarihi:

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 30, 2023 07:00

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından iş dünyası yaptığı açıklamalarla yeni dönemden beklentilerini dile getirdi. Sonuçların kesinleşmesinin ardından demokrasi vurgusu yapan iş dünyası temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebriklerini iletti. Özellikle belirsizlik döneminin hızla geride kalması ve yeni adımlarla ekonominin güçlenmesi gerektiği vurgulandı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sona ermesinin ardından iş dünyasından gelen açıklamalar devam ediyor. Seçim sonuçlarının belli olmasının hemen ardından yapılan ilk açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik mesajlarını ileten iş dünyası, demokrasiye vurgu yapmıştı. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, TUSİAD Başkanı Orhan Turan, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç gibi isimler yeni ekonomi yönetiminden ve ekonomi politikalarından beklentilerini de mesajlarında belirtmişti. İlk mesajlarda kurulacak kabinenin iş dünyası ile iletişimi, enflasyonla mücadele, döviz kuru ve devam eden sorunlara karşı atılacak acil adımların altı çizildi. Dün de iş dünyasından yeni açıklamalar gelmeye devam etti. İşte o açıklamalardan öne çıkan mesajlar:

Haberin Devamı

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


ÇALIŞMA HAYATINA DİKKAT ÇEKTİ

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol: “Artık her zamankinden daha fazla çalışmamız, ülkece elbirliğiyle üretmemiz gereken bir süreçteyiz. TİSK olarak her zaman olduğu gibi devletimizin ve milletimizin yanındayız. Tüm ücretlerde asgari ücrete kadar olan tutarın vergi dışı bırakılması, Beyaz Bayrak uygulamasının devreye alınması başta olmak üzere çalışma hayatını doğrudan ilgilendiren pek çok konuda birlikte yol aldık. Bir kez daha işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar için teşekkür ederiz. Bu zamana kadar yaptığımız çalışmaların yeni dönemde de artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır. Bundan sonra da tüm birikimimizle ülkemizi ve çalışma hayatımızı en iyi noktaya taşımak için her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Bu vesileyle, bir kez daha seçimin ülkemiz için hayırlı olmasını diler, 13. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kez daha tebrik ederiz.”

Haberin Devamı

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


ASLİ GÜNDEMİMİZ EKONOMİYE DÖNELİM

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez: “Bu seçimler halkımızın olgunluğunu ve demokrasinin gücünü bir kez daha gösterdi. Erdoğan’ı tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerler ışığında ülkemizin kalkınması ve refahı için milletimizden aldığı bu temsil yetkisini en iyi şekilde kullanacağına inanıyoruz. Ayrıca tüm milletvekillerimizden de tüm yetkilerini ülkemizin birliği, refahı, huzuru ve barışı için kullanmalarını bekliyoruz. Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye’ye odaklanmanın vaktidir. Ve ülkemizin hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerekmekte. İş dünyası olarak her zaman olduğu gibi üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.”

Haberin Devamı

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


ADIMLAR GÜVEN İÇİN ATILMALI

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: “Türk seçmeni tercihini yaptı. Bundan sonraki süreçte hükümetin hızla kurulmasını ve uluslararası camianın güvenini tesis edecek adımların ivedi şekilde atılmasını, gündemin ekonomi ve ihracat olmasını bekliyoruz. Türkiye’nin seçime giderken döviz üzerinde büyük bir baskı oluşturuldu, finansmana erişim zorlaştı. İhracatçılarımızın rekabetçiliğini olumsuz etkileyen döviz kurlarının kademeli bir şekilde ihracatçının rekabetçiliğini sağlayacak şekilde gerçek değerine gelmesi sağlanmalıdır. İş dünyasının krediye ulaşabilmesinin yolu açılmalıdır. Enerji fiyatları Türk ihracatçısının rekabetçiliğine katkı sağlayacak seviyelere düşürülmelidir. Bu adımlar hızlıca atıldığı takdirde 2023 yılının ikinci yarısında ihracat ve turizm gelirlerinin artmasıyla ülkemizin döviz sıkışıklığını giderebiliriz.”

Haberin Devamı

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


MAKAS DARALTILSIN

İKMİB Başkanı Adil Pelister: “Cumhurbaş-kanı seçilen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyor, seçim sonucunun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim gündemi tamamlandığına göre şimdi ekonomi gündemine odaklanmalıyız. En kısa sürede ihracatçılarımızın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenecek ekonomik politikalarla yatırım ortamının iyileştirilmesini, enflasyon kur makasının daraltılmasını, enflasyon faiz dengesinin sağlanmasını ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasını bekliyoruz. Ülkemizin kalkınmasına ve ekonomisine en büyük katkı sağlayan ihracatın itici gücü olan kimya sektörü olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni rekorlar kırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Haberin Devamı

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


ÜRETİM VURGUSU ÖNEMLİ

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz: Demokrasi geleneğine köklerinden bağlı milletimizin teveccühüyle yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyor, sonuçların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Erdoğan’ın konuşmasında güven, istikrar ve üretime dayalı ekonomi modelinin güçlendirileceğini vurgulaması; ithalatta artan haksız rekabetle karşı karşıya kalan tekstil sektörümüze motivasyon olmuştur. Türk tekstil sektörü olarak sağladığımız istihdam, devasa üretim gücümüz ve 13 milyar doları bulan ihracatımızla ‘Türkiye Yüzyılı’na hazırız.”

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


YATIRIM ORTAMI İYİLEŞMELİ

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren: “Cumhurbaş-kanlığına seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. dönem milletvekillerini kutluyorum. Mevcut kırılgan küresel ortamda ekonomimizin genelinde öngörülebilirliği sağlayacak, öne çıkan sorunlara karşı çözümler üretecek, yatırım ortamını iyileştirecek adımların hızla atılmasına ihtiyaç duyuluyor. İş dünyası olarak, başarı çıtamızı yükseltme azminin yanı sıra sürdürülebilir büyüme ve refah artışı hedefiyle ülke ekonomimizi güçlendirecek yapısal reformların gündeme alınmasını da bekliyoruz. Bu anlamda vakit kaybetmeksizin hep birlikte, el ele çalışmaya başlamalıyız.”

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


TÜM ENERJİMİZİ İŞİMİZE VERELİM

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım: “Sayın Erdoğan’ı tebrik eder, görevi süresince atacağı adımların vatanımıza hayırla vesile olmasını dileriz. Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi. Yeni dönemde hem demokrasimizi hem de ekonomimizi daha da güçlendirecek adımların hızla atılacağına inanıyorum. Artık tüm enerjimizi ve gücümüzü işimize odaklamalıyız. Her zamankinden daha fazla çalışmamız, ülkece el birliğiyle üretmemiz gereken bir süreç başladı. Hep birlikte Türkiye’nin temel meselelerine odaklanarak ekonomimizi kalkındırmak, bir üst seviyeye taşımak ve huzurlu bir refah seviyesine ulaşmak için çalışmalıyız.”

Artık işimize bakalım... İş dünyası seçim sonrası ‘asli gündem ekonomi olsun’ diyor


ARTIK ÖNÜMÜZE BAKALIM

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya: “Sayın Erdoğan’ı ve 28. Dönem Milletvekille-rimizi kutluyoruz. Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Seçimlerin tamamlanması ile birlikte bugünden itibaren önümüze bakmamız gereken bir dönem başlamıştır. Bu süreçte ülkemizin ekonomik, toplumsal ve sosyal refahına katkı sağlamak için üretimimizi ve ihracatımızı artırmamız gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla üreterek enflasyonu aşağı çekebilir, daha fazla ihracat yaparak cari açığımızı düşürebilir ve oluşturduğumuz katma değerle işgücümüzü artırabiliriz.”

100. YILDA GÜZEL GÜNLER GÖRELİM

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Halkımızın sandık başında gösterdiği katılım, seçme ve seçilme hakkına olan bilinçli tutumu ülkemizin demokrasiye olan güvenini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu sebeple vatandaşlık görevini özveriyle gerçekleştiren herkese ve ülkemize hayırlı olsun. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, ülkemizin 100. yılında daha da güçlenerek refah seviyemizin arttığı güzel günler görmeyi umut ediyorum.”

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER):
“Sayın Erdoğan’ı kutlar, görevinde başarılar dileriz. Şimdi ülkemizin gündemindeki temel sorunların çözümü için kararlı ve hızlı adımlar atılması zamanı gelmiştir. Müreffeh bir Türkiye yaratmak hedefiyle harekete geçilmelidir. Türkiye’nin geleceğini belirleyecek temel konu toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Kadınların ekonomide, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit bir şekilde temsil edilmesi bugünümüz ve geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının her alanda güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılmasını bekliyor ve ‘artık eşitleyelim’ çağrısı yapıyoruz.”

TÜGİAD Başkanı Gürkan Yıldırım:
“Sonuçlar ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Türkiye güçlü bir demokrasi örneği göstermiştir. Dünyanın ekonomik ağırlığının Batıdan Doğuya kaydığı bir dönemde; Jeostratejik ve ekopolitik anlamda en kritik merkezlerden biri haline gelen ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bundan sonra da demokrasi, adalet ve hukukun ışığında atacağı adımlarla büyüyüp kalkınacağına inanıyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!