GeriEkonomi Anonymous ‘resmi hedef’e saldırdı, Ayyıldız Tim karşı atakla yanıt verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  111
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anonymous ‘resmi hedef’e saldırdı, Ayyıldız Tim karşı atakla yanıt verdi

Anonymous ‘resmi hedef’e saldırdı, Ayyıldız Tim karşı atakla yanıt verdi
refid:17996737 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Uluslararası hacker grubu Anonymous 22 Ağustos tarihinde devreye girecek olan internette filtre uygulamasına tepki olarak Türkiye’deki resmi kurumların internet sitelerine saldırdı. Kurumların aldığı önlemler yeterli olmadı ve bazı sitelere yarım saat erişim sağlanamadı. Türk hackerlarının oluşturduğu Ayyıldız Tim saldırılara karşı atakla yanıt verdi.

ULUSLARARASI hacker grubu Anonymous 22 Ağustos’ta devreye girecek olan internette filtre uygulamasına tepki olarak Türkiye’deki resmi kurumların internet sitelerine saldırdı. Grup ilk hedef olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) seçti. Anonymous dün saat 18.00’de TİB’in sitesine saldırıp kilitlerken, Türk hacker grubu Ayyıldız Tim’in yaptığı karşı saldırı ve önlemler yetersiz kaldı.

Kendilerini uluslararası siber-aktivistler grubu olarak tanıtan Anonymous’un Türkiye’de yürürlüğe girecek filtre uygulamasını protesto etmek amacıyla duyurduğu siber saldırı, TİB’e düzenlendi. TİB’in güvenliği üst seviyeye çıkarması ve yedek sunucular da dahil 8 ayrı önlem alması da saldırıyı engellemek için yeterli olmadı.
TİB yetkilileri 16.45’ten itibaren saldırıya karşı önlem almak amacıyla çalışma başlattı. Bu nedenle sitede geçici bir yavaşlama oldu. 17.58’de ise siteyle kısa süreli olarak bağlantı kurulamadı. 18.00’den itibaren de siber saldırı nedeniyle yaklaşık yarım saat siteye erişim sağlanamadı.

TİB'DEN 'SİBER SALDIRI' AÇIKLAMASI

Meteoroloji ve SGK’ya saldırı

Anonymous, TİB’in yanı sıra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine de kısa süreli saldırı düzenledi. TİB’in resmi internet sitesi “www.tib.gov.tr” ile kurum bünyesindeki İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin “www.ihbar.org.tr”, “www.guvenliweb.org.tr”, “www.guvenlicocuk.org.tr” isimli web sayfalarına “DDoS” adı verilen (internet sitelerine tıklanarak çalışmaz hale getirilmesi, web sitesini veya DNS sunucularının kullanılmaz hale getirilmesi) saldırılar gerçekleştirildi. Siteye girmek isteyenler önce “www.tib.gov.tr web sitesi şu anda bakımdadır. Lütfen daha sonra yeniden deneyiniz” mesajıyla karşılaştı. Daha sonra ise “Lütfen bekleyiniz. www.tib.gov.tr yükleniyor” diye bir mesaj görüntülendi.

Farklı adrese yönlendirdi

Saldırılara karşı önlem almaya çalışan TİB yetkilileri tam bu anda ilginç bir adım attılar ve siteye ulaşmak isteyenleri “http://tib.gov.tr/index2.html” adresine yönlendirdi.

YSK’ya saldırı yapmayız

ANONYMOUS adlı grubun, 12 Haziran’da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sistemini hedef alarak siber saldırı düzenleyeceği ve seçim sonuçlarını şaibeli hale getireceği de ileri sürüldü. Ancak Anonymous bu iddiayı bir açıklamayla yalanladı ve bunun bir komplo teorisi olduğunu belirterek “Anonymous Türkiye’nin demokratik seçimlerini bozmak gibi bir hedefe sahip olmadığından, pazar günü YSK sunucularına da saldırmayacaktır. Bu gibi oyunlara ve asılsız komplo teorilerine kanmayınız” dedi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan teknoloji uzmanı, “Bu saldırıya sembolik denebilir. 15-20 dakika kadar sürdü. Anonymous’un yöntemi budur. Kalıcı zararlar vermek istemez. Bu tip ağların uzun süre devre dışı kalmasının kamunun da zararı olduğu görüşündedir. Saldırı sembolik ve hafif bir güç gösterisi oldu.” dedi.

IP adresleri ele geçti

TÜRK hacker grubu Ayyıldız Tim, dün karşı saldırılarla Anonymous’un Mirc gruplarını kapattırıp, siber saldırıya katılacakları iddia edilen 115 bilgisayarın IP adresini ele geçirdiğini öne sürdü. İnternet sitelerinde 4’ü yönetici olmak üzere 115 IP adresini yayınlayan hacker’lar, bu bilgileri bilişim güvenliği ve istihbarat birimleriyle de paylaştıklarını açıkladı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle